Bilgi Yeriniz

Sabahları Ciğerimin Ağrısıyla Uyanıyorum

07.06.2018
2.075
Sabahları Ciğerimin Ağrısıyla Uyanıyorum

Akciğerde sabah saatlerinde ağrı hissedilebilir, bu ağrı akciğerlerde meydana gelen bir sorunun habercisi olabilir. Mutlaka risk faktörlerinin değerlendirilebilmesi ve sağlığın tehdit altına girmemesi için muayeneler, tahliller ve tetkikler yapılmalıdır.

Ciğerlerde Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Çeşitli şekillerde ve yöntemler ile vücuda giren mikroplar, bakteriler ya da enfeksiyonlar, sabah saatlerinde ciğer ağrısına yol açabilmektedir. Ağrıya ek olarak nefes alıp verirken hırıltı ortaya çıkması, kuru öksürük gibi bazı belirtiler de görülebilir.
  • Sigara kullanımının yoğun olduğu kişilerde, özellikle de bu kullanım uzun yıllardır devam ediyor ise uyanır uyanmaz akciğerlerde ağrı hissedilebilir. Buna ek olarak sigara kullanımı ile tetiklenen bazı rahatsızlıklarda, KOAH gibi rahatsızlıklarda da ciğerde ağrı söz konusu olabilir. Bu rahatsızlıklarda ağrıya ek olarak kişi soluk alıp verirken de zorlanır ya da rahatsızlık hissedebilir.
  • Plörezi olarak isimlendirilen akciğer zarı iltihaplanması nedeniyle de sabah saatlerinde akciğerde ağrı hissedilebilmektedir. Bu duruma yol açan temel faktör, bir şekilde vücuda girip ciğerlere yerleşen kötücül virüslerdir. Ağrı daha çok sağ tarafta ortaya çıkar ve bazı durumlarda sağ kolda da ağrı gözlemlenebilir.
  • Çok fazla soğukta kalan ve bu nedenle ayaklardan üşütmeye başlayan, daha sonra ateşli bir hastalık olan zatürreye yakalanan kişiler de ciğerlerinde ağrı hissedebilmektedir. Çok şiddetli öksürük ve çok yüksek ateş bu rahatsızlıkta ortaya çıkan diğer semptomlardır.
  • Astım rahatsızlığı solunum yollarında ve akciğerlerde tahrişe neden olmaktadır. Bu rahatsızlıkta daha çok nefesin tıkanması, hastanın panikle hiç nefes alıp veremez hale gelmesi ve tüm bunlara ek olarak kuru şiddetli öksürük ortaya çıkabilir.
  • Akciğerlerde bahsi geçen rahatsızlıklar dışında meydana gelen bazı hastalıklar da ağrı oluşmasına neden olabilir.
  • Nadir şekilde oluşsa da, ilk anda fark edilemeyen genel olarak son aşamaya yakın fark edilen akciğer kanserinde de sabah ağrıları temel belirtilerden bir tanesidir. Buna ek olarak uzun süre devam eden ve arkası kesilmeyen öksürüğün sonunda kan gelmesi, kanserin başlıca belirtisidir. Bu aşamada artık tedavi süreci için yeterli zaman kalmayabilir. Kişi, akciğer kanseri nedeniyle kilo ve iştah kaybı yaşayabilir. Hayati riskin oluşmaması için ağrılar ilk oluştuğu zaman ihmal edilmeden doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Ciğerlerde Ağrı Tedavisi

Kanser belirtisi de olduğu için sabah saatlerinde ciğer ağrısı hisseden kişi derhal doktora gitmeli ve bu duruma yol açan faktörlerin net biçimde öğrenilmesini sağlamalıdır. Eğer kanser gibi ciddi bir sorun mevcut değilse, tedaviden korkmamak ve bir an önce başlamak çok daha kolay olacaktır. Kişi sigara kullanımından kaçınmalı, temiz ve açık havada çok daha sık zaman geçirmelidir. Aynı zamanda doktorun verdiği tavsiye ve yaptığı uyarılar da mutlaka dikkate alınmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.