Bilgi Yeriniz

Bel Ağrısında Yatış Şekli

22.03.2018
4.536
Bel Ağrısında Yatış Şekli

Bel ağrısı, birçok kişinin rahatsızlık duyduğu ve farklı sebeplerle ortaya çıkan ciddi bir rahatsızlıktır. Daha çok masa başı işlerde hareketsiz kalan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Bel ağrısının genel olarak ortaya çıkma nedeni, ani hareketler sonucunda meydana gelen sinir zorlanmalarıdır.

Bel Ağrısında Temel Nedenler

Bel ağrısında bel fıtığı ve başlangıcı da etkili olan nedenlerden bir tanesidir. Kişinin gün içinde ağır yük kaldırması ve bunu sürekli olarak tekrar etmesi, fıtık oluşumunda çok önemli bir faktördür. Buna ek olarak bel ağrısının uyku pozisyonu ile de ilgisi bulunmaktadır. Aynı şekilde yatak türü de bel sağlığının korunması açısından ihmal edilmemesi gereken bir detaydır.

Bel Ağrısında Yatış Pozisyonunun Etkisi

Bel ağrısı ve bel fıtığı konusunda, yatış pozisyonunun etkisi, diğer nedenlerden daha fazla ağır basan bir durumdur. Kişinin bazı durumlarda yatış pozisyonuna çok dikkat etmesi gerekmektedir. Aşağıda en önemli olanlar sıralanmıştır:

  • Yüz üstü yatmak, bel ağrısında tetikleyici etkiye sahiptir. Kişi normal olarak sırt üstü şekilde yatmalı ve ayaklarını da düz konumda bulundurmalıdır. Bu pozisyonda kollar, bedenin iki yanında bulunmalıdır. Bu yatış şekli özellikle sırtında ve omurgasında ağrı hisseden kişiler için kullanıma uygundur. Aynı zamanda yastık da çok yüksek olmayanlardan seçilmelidir.
  • Bedene uygun bir yatak seçildikten sonra yine kişi sırt üstü uzanarak ayaklarının altına orta yükseklikte bir malzeme, havlu ya da oldukça ince bir yastık vs. koymalıdır. Ayakların çok fazla havada kalmaması önemlidir. Kollar yine vücudun iki yanına uzanmış olmalı ve yatış pozisyonu rahat konumda bulunmalıdır. Bu şekilde belde ortaya çıkan ağrı hafifletilebilir.
  • Özellikle bel fıtığı sebebiyle ortaya çıkan ağrılar için, en uygun yatış pozisyonu, belin yatakta desteklenmesidir. Bunun için kişi sırt üstü yatarak belinin altına ince bir havlu ya da çarşafı bir iki defa katlayarak koymalı, yatağın çok fazla çökmemesine dikkat edilmelidir. Yani yatak, bedenin şekline uygun olanlardan seçilmeli ve bu doğrultuda belin, yatakta çukurda kalmaması sağlanmalıdır.
  • Yatakta cenin pozisyonunda uyumak, bel bölgesinin en rahat şekilde kalmasına yardımcı olur. Dizlerin karna doğru çekildiği ve yan tarafa dönük olarak gerçekleştirilen bu pozisyon, hafif bel ağrılarında işe yaramaktadır.

Yatak Türü ve Bel Ağrısı İlişkisi

Bel sağlığı açısında, yatak türü son derece önemlidir. Özellikle kullanılan yatağın çok yumuşak yahut çok sert olmaması gerekmektedir. Ortopedik yatakların tercih edilmesi gerekir. Yatak çok yumuşak olduğunda, omurgada yer alan disklerin üzerine binen yük fazla olacaktır. Yalnızca yatak seçimiyle bile bel ağrılarının ortadan kaldırılması, hiç değilse en aza indirilmesi sağlanabilmektedir. Bu nedenle yatağın satın alınma aşamasında iyi araştırılması ve mümkünse denenmesi hayli önemlidir. Tüm şartlar sağlandığı halde bel ağrısında azalma görülmüyorsa, bir doktora görünmekte fayda vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.