Porçöz Lekesi Nasıl Çıkar?

Porçöz Lekesi Nasıl Çıkar?
23 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 4.824 kez okundu.

Porçöz hem ıslak zeminli mekanlarda hem de çaydanlık, tencere ya da ocak gibi sıklıkla kullanılan mutfak eşyalarında, kireç çözücü olarak kullanılan, geniş bir kullanım alanına sahip olan ve oldukça da güçlü bir kimyasal maddedir. Kullanımı sırasında porçözün solunması hem ciğerlerin zarar görmesine yol açar, hem de porçöz ile doğrudan temas edildiğinde cilt zarar görebilir.

Porçöz kullanımı sonucunda fayans ve derz gibi yüzey ve yüzey malzemeleri üzerinde ciddi bir deformasyon etkisi yaratabilen porçöz, metal ürünlerde yalnızca kirecin temizlenmesini sağlamaktadır.

Porçözün kıyafetler ile temas etmesi halinde hem kıyafetin dokusu zarar görebilir hem de renginde bölgesel değişiklikler ortaya çıkabilir. Bu nedenle porçöz kullanımı sırasında kullanılacak olan kıyafetin lekelense de sorun olmayacak bir kıyafet olması gerekir. Yahut kıyafet üzerine önlük kullanımı da hasar oluşmasını engelleyecektir.

Porçöz Lekesini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Porçözün bir şekilde etrafa bulaşması ya da damlaması sonucunda, bu lekenin çıkarılması önem kazanır. Birkaç yöntemle porçözden kalan hasarın en aza indirilmesi sağlanabilmektedir. Ancak bu yöntemler porçöz kıyafete temas ettiği sırada ya da çok kısa bir süre sonra uygulanmalıdır.

1-)Sıvı Sabun

Porçöz lekesi oluşur oluşmaz işe yarayan sıvı sabun yöntemi derhal uygulanmalıdır. Bu yöntem daha çok zeminlerde oluşan porçöz lekesinin giderilmesi için kullanılmaktadır. Bunun için mutlaka yüzeydeki porçöz kalıntılarının deterjan yardımıyla çözdürülmesi ve daha sonra dikkatli bir şekilde bölgenin bol su kullanılarak durulanması gerekmektedir. Bu şekilde porçöz lekesinin ve vereceği zararın da önüne geçilecektir.

2-)Çamaşır Suyu

Zeminlerde porçöz kullanımı nedeniyle oluşan koyu lekelerin çıkarılması için çamaşır suyu kullanılabilir.

  • Öncelikle porçöz kalıntıları deterjan yardımıyla bir önceki maddede bahsedildiği gibi temizlenir.
  • Ortaya çıkan ya da oluşan lekeleri için bir süngere bir miktar çamaşır suyu dökülür ve bölge ovalanır.
  • Yeterince ovalandıktan sonra lekenin çıktığı görülecektir.
  • Leke inatçı ise bulaşık teli gibi bir malzeme de kullanılabilir ancak bu gibi malzemelerin kullanımında da zeminin zarar görmemesine dikkat edilmelidir.

3-)Tuz ve Limon

Çamaşır suyu gibi kimyasal ürünler kullanmak istemeyen kişiler için tuz ve limon karışımı da porçöz lekelerinin çıkarılmasında kullanılabilir. Bunun için bölgeye bir miktar tuz dökülür ve üzerine de limon suyu sıkılır. Biz bez yardımıyla tuz ve limon karışımı lekeli bölgeye iyice sürülür.

Eğer bu uygulamadan yeterince iyi bir sonuç alamazsanız lekenin üzerine bol miktarda mısır nişastası dökün ve bekleyin. Ardından elektrikli süpürge ile nişastayı çektirin. Son olarak da elbisenizin kumaşına uygun bir programda çamaşır makinesinde yıkayın.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git