Bilgi Yeriniz

Patates Püresi Nasıl Saklanır?

09.06.2018
6.098
Patates Püresi Nasıl Saklanır?

Her çeşidinin sevilmesi ve her yemeğe uyumu ile dikkat çeken patatesin kullanım alanları bir hayli geniştir. Patates yemeği, kızartması, haşlaması veya püresi birçok insan tarafından sevilerek tüketilmektedir. Üstelik patatesin kullanımı için çok fazla uzun saatler boyunca uğraşmak da gerekmez.

Patates püresi, çeşitli yemeklerin yanında bir ara soğuk olarak hazırlanabilir. Yapması oldukça kolay olan patates püresi çok fazla yapıldığında ise kalanın saklanması gerekir. Ancak bu saklama sırasında tadında değişiklik olmamasına çok dikkat edilmelidir. Aynı zamanda patates püresinin uygun koşullarda saklanması, sağlığın korunması bakımından da çok büyük bir önem arz etmektedir.

Patates Püresi Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Patates Püresinin saklanmasına yönelik işlemlerden aşağıda bahsedilmiştir. Bu yöntemler neticesinde bir süre de patates püresinin saklanması ve tüketilmesi mümkün olabilmektedir.

1-)Limon ve Süt Oranı

  • Patates püresi hazırlanırken, hem parlak olması için hem de aromasının güzel olması için limon suyu eklendiği bilinmektedir. Pürenin hazırlık aşamasında en sık kullanılan malzemelerden bir tanesi de süttür. Ancak pürenin bozulmasına da bu iki püreyi oluşturan malzeme neden olmaktadır.
  • Süt, bakteri üretmeye oldukça meyilli bir besindir. Bu da patates püresinde tat değişimlerinin ve küflenme sorunu oluşmasına neden olan başlıca etkendir. Bu nedenle süt, püreye eklenmeden önce mutlaka kaynatılmalıdır.
  • Limon suyu kullanımı da pürenin bozulması bakımından tetikleyici özellik göstermektedir. Bu nedenle limon suyu püreye iyice yedirilmeli ve püre içinde fark edilmeyecek hale getirilmelidir.
  • Patatesle karıştırmadan önce sütün kaynatılması hem bakterilerin oluşmasını hem de pürenin bozulmasını önleyecektir.
  • Kullanılan süt miktarı olabildiğince az tutulmalıdır, böylece patates püresi daha uzun bir süre boyunca dayanacaktır.

2-)Soğutma

Patates püresi hazır halde ise ancak kısa bir süre içinde tüketilmeyecekse, ılık durumda ise muhakkak iyice soğutulmalıdır. Buzdolabına ılık ya da sıcak halde konan besinlerin soğuk olanlara göre bozulma olasılığı çok daha yüksektir, bu nedenle püre tam anlamıyla buzdolabına konacak soğukluğa ulaşmış olmalıdır.

3-)Saklama

Patates püresinin nasıl bir kap içinde buzdolabına konduğu da çok önemlidir. Eğer kullanılan saklama kabı plastik ise, büyük olasılıkla patates püresi çok daha kısa süre bozulma belirtileri göstermeye başlayacaktır. Bu nedenle pürenin mutlaka cam bir kap içinde dolaba konması sağlanmalıdır. Hem cam malzeme pürenin daha kısa sürede daha fazla soğumasını da sağlayacaktır.

Saklama işlemi sırasında tuz kullanımı da unutulmamalıdır. Tuz, besinlerin daha uzun süre dayanması için sıklıkla kullanılmaktadır, ancak pürenin tadını olumsuz yönde etkilenmeyecek kadar tuz kullanılmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu yöntemlerle, patates püresi 4 güne kadar rahatlıkla tüketilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.