Bilgi Yeriniz

Papatya Nasıl Saklanır?

18.05.2018
4.452
Papatya Nasıl Saklanır?

Papatya hem çok güzel bir çiçek hem de mutfakta kullanılan bir malzeme olarak kullanılmaktadır. Genellikle bitki çayı ya da tonik vs. yapımında kullanıldığı için her yıl bahar aylarında toplanması ve uygun koşullarda kurutulması gerekmektedir. Kurutma ve muhafaza etme aşamalarının iyi bilinmesi ve takip edilmesi, papatyaların bozulmadan saklanabilmesi bakımından önemlidir.

Papatya Nasıl Kurutulur?

Papatyanın kurutulabilmesi için ilk olarak uygun şekilde toplanması gerekir. Bunun için sapı ve yapraklarıyla birlikte bulunduğu kökten ayrılması ve düzgün bir biçimde bir zemine sıralanması gerekir. Bir gazete kağıdı ya da bir sofra bezi üzerine serilen toplanmış papatyalar, doğrudan güneş ışığı almayan ama aydınlık olan bir bölgede kurumaya bırakılır, 3 günün sonunda papatyalar kullanıma hazır hale gelecek, iyice kurumuş olacaktır.

Çiçekleri tek tek bir kağıt üzerine serme olanağı yoksa, bu durumda papatyalar başları aşağı gelecek şekilde asılabilir de. Bu şekilde bir buket halinde üstelik şekilleri de bozulmadan kurutmak mümkün olabilecektir.

Papatya Nasıl Saklanır?

  • Papatyaların ilk olarak toplanma aşaması çok önemlidir. Papatyaların yapısına ve bütünlüğüne bir zarar verilmeden toplanmaları bir hayli önemlidir. Her ne kadar baharda açmaya başlayan bir bitki olsa da, ağustos ayı sonuna kadar kırsal bölgelerde açık halde papatyalara rastlamak mümkün olabilmektedir. Kurutma için kullanılacak olan papatyaların temmuz ve ağustos aylarında toplanması tavsiye edilmektedir.
  • Özenle ve zarar vermeden toplanan papatyaların saklanma için kurutulmadan hemen önce bir yıkama işleminden geçirilmesi gerekmektedir. Az miktarda sirke bir bir kap dolusu su ile bu işlem kolayca yapılabilir. Su ve sirke karışımı içine papatyalar tutam tutam atılır ve bir süre karıştırılarak suda bekletilir. Karıştırılmaları yavaşça yapılmalı, papatyaların zarar görmeleri engellenmelidir. Ardından papatyalar içinde yalnızca su bulunan bir başka kapta da bir süre bekletilir.
  • Papatyaların sağlıklı bir biçimde kurutulabilmesi için uygun koşulların ve ortamın mutlaka hazırlanması gerekmektedir. Güneş ışığını doğrudan almayan aydınlık bir yere serilen papatyalar, serildikleri zeminde birbirlerine temas etmemelidirler. Birbiri üstüne gelen papatyalar kururken birbirine yapışabilir ve bu da papatyaların iç kısımlarının zaman içinde bekleme süresinde küflenmesine yol açabilir.
  • Kurutulan papatyalar, aynı yıl tüketilmek üzere yıl boyu muhafaza edilebilir. Bir önceki yıldan kalma papatyalar ertesi yıl kullanılmamalı, her yıl yeni bir kurutma işlemi yapılmalıdır. Saklanmak üzere hazırlanmış olan kuru papatyaların cam bir kavanozda muhafaza edilmesi mümkündür.
  • Papatyaların toz olmaması için kurutma aşamasında üstlerine tülbent serilebilir. Ancak bu durumda papatyaların kuruması daha uzun sürecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.