Ocak Demirleri Nasıl Temizlenir?

Ocak Demirleri Nasıl Temizlenir?
27 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 2.479 kez okundu.

Ocak demirleri; yemek yapımı esnasında taşma, sıçrama ya da yemeğin dökülmesi gibi nedenlerle kirlenebilir. Ocak demirlerinin kirli olması, hem görüntü açısından güzel değildir hem de bu ocakta yemek yapmak içinizden gelmeyebilir. Bu nedenle bu demirlerin düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Düzenli olarak temizlemenin ya da sürekli olarak temiz tutmanın oldukça zor olduğu ocak demirleri, ısındıklarında üzerindeki yemek bulaşıklarının daha da yapışmasına neden olur. Bu da temizlik işlerini bir hayli zorlaştırmaktadır.

Bu durumda da mutfakta temizlik için kullanılan leke çıkarıcılar, çamaşır suyu türü ürünler ya da krem deterjanlar hiçbir işe yaramaz, ocak demirlerinin bu haliyle temizlenmesi kat kat fazla şekilde zamanınızı alır. Bu nedenle ocağa bir yemek taştığı zaman, yemeğin ocağın bir başka gözüne alınması ve yemek dökülen demirlerin kurumadan veya daha fazla ısınmadan temizlenmesi, genel temizlikte işinizin kolaylaşmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra ayda iki defa ocak demirlerinin bulaşık makinesine atılması ve yıkanması, üzerinde biriken ve yapışmış olan yağ ve lekelerin yumuşamasını sağlayacak ve temizliği çok daha kolay bir hal alacaktır.

Ocak Demirlerini Temizleme Yöntemleri

  • Ocak demirlerinin temizliği için kimyasal içerikli deterjanlardan yararlanılabilir. İlk olarak yağ çözücü deterjan, bu işlem için kullanılabilir. Ocak demiri geniş bir kabın içerinse konur, üzerine sıcak ya da ılık su eklenir. Suyun içerisine de yağ çözücü eklenir ve bu şekilde demirler birkaç saat bekletilir. Bu sürenin sonunda, bir tarafı çok daha sert olan bulaşık süngerleri ile ovalanarak kirlerin çıkması sağlanabilir.
  • Durulama aşaması da oldukça önemlidir. İyi durulanmayan demirler üzerinde deterjan kalıntıları hiç güzel bir görüntü oluşturmaz. Bu nedenle demirler bulaşık süngeri ile ovulduktan sonra durulanmalı, ardından temiz bir bez ya da havlu kullanılarak kurulanmalıdır.
  • Yağ çözücü dışında, beyaz renkli krem temizleyici de oldukça işe yarayan bir temizlik ürünüdür. Demirlerin üzerine bu krem deterjandan dökülerek bulaşık süngeri ile ovalandığında, inatçı yağ lekeleri dahi çıkacaktır. Cam ocaklar için kullanımı her ne kadar uygun olmasa da krem temizleyiciler demirlerin temizliği için idealdir.
  • Yukarıda bahsi geçen yöntemlerden biri olarak, demirlerin belli aralıklarla makineye atılması ve ardından lekeli bölgelerin ovalanması da etkili bir temizlik yöntemidir. Bu makinede yıkama işlemi ilk ocak alındığı andan itibaren yapıldığında, yağ ve yemek artıkları demirler üzerinde birikmez ve görünümü de oldukça temiz olur.

Ocak Demiri Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ocak henüz soğumamışken, yemek henüz ocaktan yeni alınmışken ocağın temizlenmesi esnasında çok dikkatli olunması gerekmektedir. Aksi halde ellerde yanıklar meydana gelebilir. Aynı zamanda ocak eğer ankastre türü bir ürünse, sert süngerler ve kullanılan kimyasallar ocağın yüzeyini çizebilir ve bu çizikler de zamanla kötü bir görüntü oluşturabilir. Bu nedenle deterjan kullanımı sonrasında durulama işlemi dikkatli ve iyi bir biçimde yapılmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git