Bilgi Yeriniz

Marul Uzun Süre Nasıl Saklanır?

13.07.2018
2.824
Marul Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Marul diğer sebzelere nazaran dikkatli bir şekilde muhafaza edilmediğinde oldukça kısa bir süre içinde sararıp yumuşayabilen ve çürüyen bir sebzedir.

Marul özellikle salatalarda kullanılmasından dolayı, öğünlerini hafif bir şekilde geçirmek isteyenlerin sıkça tercih ettiği bir besindir. Bu sebzenin faydalarından yararlanabilmek ise en önemli başlık nasıl muhafaza edilmesi gerektiğidir. Bu yazımızda ise sizlere marulu nasıl saklamanız gerektiğini detaylı bir şekilde anlatacağız.

Marul Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Marul saklarken aslında ilk aşama seçimidir. Alacağınız marulun canlı olmasına dikkat etmelisiniz. Sararmaya başlamış ya da yumuşamış marulları saklamak maalesef imkansızdır. Böyle marulların birkaç gün içinde tüketilmesi daha faydalı olacaktır.

Marulların nasıl saklanması gerektiğine gelecek olacak, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Marulu 1 hafta – 10 gün kadar saklamak istiyorsanız öncelikle marullarınızı yıkamanız gerekmektedir. Yıkadığınız marulların yapraklarını ayırarak kağıt bir havlu üzerinde sularının süzülmelerini bekletmelisiniz. Saklanma aşamasında hava almaması gerektiği için kapaklı bir kap içerisine kağıt havlu yerleştirip suyu süzülen marullarınızı bu kabın içine yerleştirin ve üzerini tekrar kağıt havlu ile örttükten sonra kabın kapağını kapatın. Bu şekilde buzdolabında 1 hafta-10 gün kadar rahatlıkla saklayabilirsiniz.
  • Marullarınızı saklamak için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise havludur. Yıkamış olduğunuz marullarınızı kağıt havlu üzerine koyup suyunun süzülmesini sağladıktan sonra havluya her yeri kapanacak şekilde sarıp, sonra bir poşet içine koyabilirsiniz. Poşetin içindeki havayı çıkardıktan sonra ağzını kapatabilir ve bu şekilde sebzelikte muhafaza edebilirsiniz
  • Marulları yıkamadan muhafaza edebilirsiniz. Öncelikle marullarınızı temiz bir poşet içine almalısınız ve hava almayacak şekilde poşeti bağlamalısınız. Yalnızca günde bir kez 20 dakika kadar havalandırarak marullarınızın ömrünü birkaç gün daha uzatabilirsiniz.

Marulun Taze Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Marul yeşil bir sebze olduğu için tazeliği ilk bakışta anlaşılabilmektedir. Fakat emin olmanız açısından tazeliğini anlamanın yollarını kısaca bahsedeceğiz.

  • Seçmiş olduğunuz marulun kasasında bulunan diğer marulları da incelemekte ya da en azından göz ucuyla bakmak her zaman marulun tazeliğini anlamamızda yardımcı olan iç güdüsel olarak uyguladığımız bir yöntemdir. Hassas sebzeler olduğu için temas halinde olduğu çürümüş ya da sararmış olan bir marul varsa, maalesef bu durum taze marullarında ömrünü etkilemektedir.
  • Seçtiğiniz marulunu elinize alıp inceleyin. Herhangi bir yerinde sararma, yumuşama ya da yapraklarında bölgesel çürümeler meydana gelmişse yine o marulu tercih etmemelisiniz. Bu bölgesel sararma ya da çürüme sadece üst yapraklarında dahi olsa, marulun içi içe bir yapısı olduğu için genel olarak çürümeye başladığının bir belirtisidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.