Lavabodaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Lavabodaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?
30 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.115 kez okundu.

Bir söylentiye göre bir evin temiz olup olmadığı banyosunun, lavabosunun yani genel anlamda tuvaletin temizliğinden anlaşılır. Tuvalet ve banyolarda genel olarak beyaz renk tercih edilir. Beyaz seramik yapıdaki tuvaletler, lavabolar, küvetler de kiri ve tozu oldukça belirgin tutarlar. Dolayısıyla bu bölgelerin temizliği ev temizliğinde ayrı bir önem taşır.

Su ile temasta bulunan ve üzerinde su lekeleri kalan seramik, cam gibi yapılarda paslanma görülmesi sıkça rastlanan bir durum. Hele ki lavabolar, küvetler sürekli olarak su ile temas halinde oldukları için kolaylıkla paslanabilir alanlardır. Pas lekeleri lavaboların ve küvetlerin sadece beyaz yapılarında değil, metal musluklarda vs. de sıkça görülürler.

Paslanma Nasıl Gerçekleşir?

Paslanma, metal eşyaların havadaki oksijenle kimyasal bir reaksiyona girmesi sonucu meydana gelen bir olaydır. Metal musluklarda meydana gelen paslanmalar, küvet ve lavaboların seramik ya da plastik yapılarına da yayılabilmektedir. Paslanmanın kesin olarak önüne geçilemez. Lavabo ve küvetlerdeki metallerin sürekli olarak su ile temas halinde bulunmaları, bu reaksiyonu hızlandırır. Bu alanlarda su ile teması engellemek de mümkün değildir. Fakat bu pas lekelerini en aza indirgemek için kullanılabilecek bazı paslanma karşıtı kimyasallar ve pas lekesi çıkarmak için birkaç püf nokta bulunur.

NOT: Pas lekelerinin oluşumunu engellemek adına küvet ve lavabo gibi alanlardaki metal kısımlara tırnak cilası sürebilirsiniz. Bu şekilde temiz kullanım ömrünü uzatırsınız.

Lavabodaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

  • Limon ve Tuz: Limon ve tuz sadece lavabodaki pas lekeleri için değil, kıyafetler ve klozetlerin içi için de kullanılabilirler. Yapmanız gereken şey, paslanmış bölgeye bolca limon sıkmak ve üzerine de tuz dökmek. Daha sonra bir bulaşık süngerinin yeşil kısmıyla limon ve tuz döktüğünüz paslı bölgeyi ovalamak. İşlem bittikten sonra bu alanı kaynar su ile durulamanız lekeden tamamen kurtulmanızı sağlayacaktır.
  • Kola: Paslanma olan bölgeye kola dökün ve kola lekeleri çözene dek bekleyin. 30 dakika-1 saat gibi bir zaman aralığında kola, pas lekelerini çözecektir. Sonrasında yine kaynar su ile o bölgeyi durulamanız gerekir.
  • Sirke ve Karbonat: Bir tuvalet kağıdına bol sirke dökün ve kağıdı paslı bölgeye koyun. Daha sonra üzerine karbonat dökün. Bu şekilde paslı bölgeyi 1 gün bekletin. Sonra tuvalet kağıdını oradan söküp, o bölgeyi kaynar su ile durulayın.
  • Pas Sökücüler: Bu kimyasallar yoğun yapıda oldukları ve zehirli formüllere sahip oldukları için kesinlikle ciltle temasından kaçınılmalıdır. Bu yöntem uygulanırken temizlik eldiveni ve maske kullanılmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git