Bilgi Yeriniz

Çarşaf Nasıl Ütülenir?

06.07.2018
2.205
Çarşaf Nasıl Ütülenir?

Ev hanımlarının en çok dert yandığı işlerden biri de ütü yapmaktır. Çoğunluk ütü yapmayı sevmese de nadir de olsa ütü yapmayı seven hanımlar da vardır tabii. Ütü yapmak kış aylarında iyi hoş fakat yaz aylarında ütünün de buharıyla beraber çekilmez olabiliyor. Yaz aylarında ütü yapan ve bunu isteyerek yapan hanımların sayısı yok denecek kadar az…

Ütü yaparken en çok kumaşına göre gömleklerde ve pantolonlarda zorlanılır. Fakat çarşafları da ütülemek oldukça zordur. Yıkanan çarşafların kalın olması, sert olması ütüyü zorlaştıran etkenlerdir. Her ne kadar zor da olsa çarşafların ütülenmesi de sağlık açısında da gereklidir. Ayrıca ütülenmiş çarşaflar yatağın daha derli toplu durmasını sağlar. Ütünün buharıyla beraber çarşaflar daha muntazam olur.

Pantolonları, havluları, tişörtleri sırasıyla kıyafetleri ütüledikten sonra sıra perde ve çarşaflara gelir. Perde türüne göre isteğe bağlı olarak yıkandıktan sonra asarak da kurumasını sağlayabilirsiniz. Eğer perdeler kururken kırışmamışsa, ütülemeyebilirsiniz. Fakat çarşaflar öyle değildir. Mutlaka ütülenmeleri gerekir.

Çarşaf Ütülemenin Püf Noktaları

Çok zor gibi gözüken çarşaflarını ütülerken birkaç noktaya dikkat ederseniz, çarşaf ütülemek zulüm olmaktan çıkacaktır. İçeriğin devamında çarşaf ütülemenin püf noktalarından detaylıca bahsedilmektedir.

1-)Çarşafları Nemli İken Ütüleyin

  • Çarşaflarınızı nemli iken ütülemek, ütülerken size kolaylık sağlayacaktır. Bu nedenle yıkadıktan sonra tamamen kurumasını beklemeyiniz.
  • Eğer çarşafınızın kurumasına izin verdiyseniz, ütünün su püskürtme özelliği ile nemlilik kazandırabilirsiniz. Eğer ütünüzde bu özellik yoksa bir spreyin içerisine su koyarak da çarşafı nemlendirebilirsiniz.
  • Ütünün buhar özelliğini kullanmakta ütülerken çarşafınızın daha düzgün olmasına yardımcı olacaktır.

2-)Çarşafları Ütülerken İkiye veya Üçe Katlayın

Çarşafları uçlarından birleştirerek ütülemek, ütü yaparken hem zamandan size kazandıracaktır hem de ütülemenizi kolaylaştıracaktır. Burada dikkat edilmesi gereken köşelere doğru ütünün çok yaklaştırılmaması gerektiğidir. Çünkü eğer yaklaştırılırsa ize sebep olacaktır.

Ütünün daha da etkili olması için iki taraftan da ütüleyebilirsiniz. Ütülediğiniz tarafın diğer tarafını ütülemek de daha düzgün olmasını sağlayacaktır.

Ütü yaparken kıyafetler için ütü masası çok idealdir. Fakat çarşaf ve perdeler için dar olan ütü masalarında ütü yapmak gerçekten zorlaşır. Çarşafları ütülerken de geniş alanlarda ütülemek daha da iyi olacaktır. Çarşafları yatağın üzerine sererek ya da koltukların üzerinde ütüleyebilirsiniz.

Ütüledikten sonra çarşafları mutlaka katlayıp bırakmalısınız. Aksi halde yaptığınız ütü boşa gideceği gibi emeğiniz de boşa gidecektir. Ütü yaptıktan sonra ütülediklerinizi gelişi güzel koymak yerine daha derli toplu katlayarak dolaplarınızda muhafaza etmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.