Koltuktan Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir?

Koltuktan Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir?
5 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 788 kez okundu.

Koltukların kumaş yapısına göre farklılık gösteriyor olsa da koltuğa dökülen yağ, bekletmeden yapılan tuz müdahalesi ile kolayca çıkabilmektedir.

Çoğu zaman yağ lekesi dendiği zaman gözümüz korksa da aslında tahmin edildiği kadar zor çıkan bir leke değildir. Aslında doğru yöntemler uygulanmadığı için genelde lekeyi çıkarma işlemi uğraştırabilmektedir.

Koltuğa Dökülen Yağ Lekesi Nasıl Temizlenmelidir?

Koltukların kumaşının cinsine göre ilk yapılacak müdahale farklılık gösterebileceği için kumaşa göre sıralamakta fayda vardır.

1-)Kumaş Koltuklardan Yağ Lekesi Çıkarma

Burada öncelikle, yağ dökülür dökülmez direkt olarak üzerine tuz ile müdahale yapmanız gerekmektedir. Yağ dökülen bölgenin üzerini kapatacak şekilde tuz döküp bir süre bekletiyorsunuz. Bekleme süresine göre de tuzlar yağın etkisiyle topak topak olmaya başlayacaktır. Sonrasında ise leke çıkarıcı bir sprey ya da bulaşık sabunu ve sünger ile yağ lekesini nazik hareketlerle ovalayarak silebilirsiniz.

2-)Kurumuş Yağ Lekesi Çıkarma

Kumaş koltuklardan kurumuş ya lekesi çıkarmak biraz daha zor bir işlemdir diğerine göre. Burada öncelikle, kumaşın sıkılığına da bağlı olarak törpü ya da kesici olmayan sivri uçlu bir cisimle kurumuş yağı, koltuğa zarar vermeden kazımamız gerekmektedir. Bu konu ile alakalı yine lekenin üzerinde bir süre yumuşatıcı da bekletebilirsiniz. Lekeyi yumuşattıktan ya da kazıdıktan sonra bulaşık sabunu ve sünger yardımıyla lekeyi ovalayarak silebilirsiniz.

3-)Deri Koltuklardan Yağ Lekesi Çıkarma

Deri koltukların en güzel özelliklerinden birisi leke tutmamasıdır. Kumaş koltukla kıyaslandığında deri koltuklara çabuk bir müdahale gerektirmez. Hatta yağ döküldüğünde ıslak mendille ile silebilirsiniz fakat normalde deriyi silerken kimyasal kullanmamanız gerektiğinden ıslak mendil kullanırken bile oldukça bastırmadan silmelisiniz. Deri yapı olarak yıpranmaya elverişli bir ürün olduğundan kimyasal temizleyiciler deri üzerinde kullanılmamalıdır.

Deri koltuklara karşı leke durumunda sabunlu su yapıp kullanmanız hem doğal hem de etkili bir çözüm olacaktır. Aynı zamanda sirkeli su karışımını da leke çıkarıcı olarak kullanabilirsiniz.

4-)Kurumuş Yağ Lekesi Çıkarma

Deri koltuklardan yine kurumuş yağ lekesi çıkarmak, kumaş koltuklar kadar zorlamamaktadır. Burada uygulanması gereken adım öncelikle yukarıda da söylediğimiz gibi sirkedir. Sirke ve karbonatı karıştırarak macun kıvamı elde edebilir ve bu macunu da kurumuş yağ lekesinin üzerine sürebilirsiniz. Bir süre beklettikten sonra zaten leke kendini atacaktır. Böyle bir durumda da nemli bir bez yardımıyla koltuğunuzu direkt olarak silebilirsiniz.

İkinci bir alternatif olarak limon ve tuz da deneyebilirsiniz. Yarım olarak kesmiş olduğunuz limonun kesik tarafına tuz koyup gene koltuğun üzerinde bir süre bekletebilirsiniz. En son işlem olarak ise nemli bir bez yardımıyla silmeniz gerekmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git