Koltuktan Krem Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktan Krem Lekesi Nasıl Çıkar?
8 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 2.026 kez okundu.

Yağ içeren bir malzeme olan krem, bir yere döküldüğünde ya da bulaştığında, burada kalıcı bir yağ lekesi oluşmasına neden olmaktadır. Ancak bu lekenin çıkarılması için bazı yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar evde bulunan malzemeler ile kolayca uygulanabilen yöntemlerdir. En işlevsel olanlarına aşağıda yer verilmektedir.

Koltuktan Krem Lekesini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Limon ve Pudra Kullanımı

Krem lekesinin kumaştan kolayca ve iz bırakmadan çıkarılabilmesi için limon ve pudra bir arada kullanılabilir. Krem yağı leke olarak kaldığı için bebek pudrası bu yağın büyük oranda çekilmesini sağlayacaktır. Bunun için yağlı alana bir miktar pudra dökülür ve bekletilir.

Ardından leke üzerinde yarım ya da dilim limon bekletilir. Bu bekletme süresi minimum 15 dakika olmalıdır. Leke eğer kıyafette bulunmakta ise limon bekletme sonrasında uygun talimatlar ile makineye atılmalıdır. Koltuk ya da halı kumaşında ise nemli bir bezle silinmesi uygundur.

2-)Bulaşık Deterjanı

Bulaşık deterjanı, bulaşıklardaki kirlerin yanı sıra yağ lekelerinin de giderilmesi için kullanılmaktadır. Bu bakımdan krem lekesi için de rahatlıkla kullanılabilecek bir malzemedir. Krem lekesinin üzerine bir miktar bulaşık deterjanı döküldükten sonra 15 dakika bekletilir. Daha sonra nemli temiz bir bezle bölge usulca silinir.

3-)Diğer Yöntemler

1-)Toz Deterjan

Krem lekesinin giderilmesi için toz çamaşır deterjanı da kullanılabilir. Önemli olan kumaşa zarar vermeyecek bir deterjan seçimidir. Deterjan kumaşa bir miktar dökülür ve bu şekilde bir süre bekletilir. Durulama işlemi yapılmamalıdır.

2-)Ütüleme

Kıyafetlerde oluşan krem lekesinin ortadan kaldırılması için ütü de kullanılabilir. Bunun için bir kâğıt havlu ya da karton gerekecektir. Öncelikle krem lekeli kıyafet ütü masasına serilir ve ardından kâğıt ya da karton lekeli bölgeye konulur.

Daha sonra kıyafet arka tarafından ütülenir, ütünün çok sıcak olması lekenin daha iyi çıkmasını sağlayacaktır. Kâğıt ve karton, sıcaklığın etkisi ile kremden kalan yağı emecektir. Böylece kıyafetteki yağ lekesi ortadan kalkacaktır. Ancak ütüleme sonrasında kıyafetin ya da kumaşın bir kez de makinede yıkanması gerektiği unutulmamalıdır.

3-)Süt Kullanımı

Vazelin ya da krem teması sonucunda kumaşlarda oluşan yağ lekesinin çıkarılması için süt kullanımı da yararlı olacaktır. Bunun için kumaşın lekeli bölgesinde doğrudan bir miktar süt dökülür ve bu halde 15 dakika bekletilir. Daha sonra kumaş iyice elde çitilenir.

Kumaş döşemesi gibi çitilenemeyecek bir yerde oluşan krem lekesi ise nemli bir beze dökülen süt ile iyice silinmelidir. Süt ile silme ya da çitileme işleminden sonra ise kıyafet makinede yıkanmalıdır. Koltuk döşemesi ise bir başka nemli bezle silinerek durulanmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git