Koltuk Altı Ağrısı ve Boyun Ağrısı

Koltuk Altı Ağrısı ve Boyun Ağrısı
21 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.595 kez okundu.

Günlük yaşantılar artık çok stresli ve çok hareketlidir ya da çok stresli ve çok durağandır. Trafik, toplu taşıma araçları, toplantılar, her zaman uygulanamayan planlar… Bütün bu hareketlilik/hareketsizlik vücudumuzda bazı tepkimelere yol açar ve bu tepkimelerin sonucunda ağrı olarak bize geri döner. Bu ağrılardan en sık rastlanılanı baş ağrısı gibi gözükse de boyun ağrıları da azımsanamayacak kadar çoktur.

Boyun Ağrısı

Boyun ağrısı genellikle sürekli masa başı iş yapılmasından ve aynı pozisyonda uzun süre hareketsiz kalmaktan kaynaklanmaktadır. Sürekli bilgisayar başında iş yapmak ve yanlış oturma pozisyonları sık sık boyun bölgesinde fıtık oluşmasına sebep olur. Bu tarz boyun bölgesinde fıtık oluşumu artık hemen hemen her yaş grubundan kişide görülmeye başlamıştır.

Koltuk Altı Ağrısı

Koltuk altı ağrısı, boyun ağrısıyla beraber meydana gelebilir. Özellikle soğuk altında kalmak ve kasların tutulması sonucunda vücudun birden fazla yeri tutulabilir.

Koltuk altında ağrılarının oluşumunun en sık nedenlerinden biri, koltuk altındaki ter bezlerinde meydana gelen enfeksiyon durumudur. Bu problem genellikle koltuk altı tüylerin alınması sırasında derinin aşırı tahribatından ve beraberinde tahriş olması, koltuk altının yeterince temizlenememesi veya ter önleyici olarak kullanılan maddelerin hastalık etkeni bulaştırmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Koltuk altında oluşan ağrılar ve boyun ağrısı gün hayatta insanların çok sık yaşadığı ağrıların başında gelir. Bu kadar sık karşılaşılmasına rağmen çoğu kişi tarafından önemsenmez. Genellikle ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler ile geçiştirilmeye çalışılır. Çok basit gibi gözüken bu ağrıların altında yatan çok ciddi sebepler de olabilir. Koltuk altı bölgesinde oluşan ağrılar kadınları oldukça telaşlandırır. Koltuk altında oluşan bir şişme ya da el ile hissedilir bir beze direkt temas, akıllara meme kanserini getirir.

Koltuk Altı ve Boyun Ağrısının Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır?

Uzun süren ağrılar için öncelikle bir hekime başvurmakta her zaman fayda vardır. Koltuk altı ve boyun bölgesinde meydana gelen ağrıların kaynağının bulunması ve buna göre uygun tedavi yönteminin belirlenmesi gerekir. Bu bölgelerde enfeksiyon kaynaklı meydana gelen ağrılarda kişinin enfeksiyonun tedavi edilmesi için antibiyotik tedavisi(doktor kontrolünde) görülmesi gerekmektedir.

Koltuk altında meydana gelen ağrılara özellikle şişlik eşlik ediyor ise bu durum lenf bezlerinin büyümesinden kaynaklı da olabilir. Vücudumuzu dış ortamdan gelecek yabancı ve zararlı maddelere karşı koruyacak antikorları, lenf bezleri üretmektedir. Bu sebeple vücudumuzda yabancı madde dediğimiz antijen varlığında lenf bezleri büyür. Lenf bezlerinin eski haline dönmesi için ise antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Fakat kullanılacak antibiyotiğin kesinlikle doktor kontrolünde ve tavsiyesinde olması gerekmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git