Keten Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Keten Ayakkabı Nasıl Temizlenir?
27 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 812 kez okundu.

Yaz aylarında sıkça tercih edilen keten ayakkabıların boyanmadığından dolayı temizliği diğer ayakkabı türlerine göre biraz daha zordur. Yıkandığına kumaştan dolayı yapısı bozulabilen, elastik yapıdaki ayakkabılar gibi silinince direkt olarak temizlenemeyen bu ayakkabı türünde, lekelere erken müdahale etmek oldukça önemlidir.

Keten Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

1-)Sabunlu Su İle Temizlik

Keten ayakkabılarda erken müdahale etmenin önemli olduğunu söylemiştik. Herhangi bir leke ile karşılaşıldığında ılık su ile sabun karışımıyla ayakkabınızı silebilirsiniz. Bu gibi durumlarda diş fırçası da kullanmanız, kumaşı daha iyi temizlemenizi sağlayabilir. Eğer çamur gibi bir lekeden dolayı kirlenmiş ise kurumasını bekleyip de temizlemeniz daha sağlıklı olacaktır.

2-)Kabartma Tozu İle Temizlik

Özellikle beyaz olan keten ayakkabılarınızda rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu yöntemde ise öncelikle karbonat ile suyu karıştırmanız gerekmektedir. Bu karışımla ayakkabınızı bir fırça yardımıyla silebilirsiniz.

Kabartma tozu ile uygulayabileceğiniz bir diğer yöntemde, yine kabartma tozu ile suyu karıştırıyorsunuz. Burada bu karışımın biraz daha macun kıvamına olmasına özen göstermelisiniz. Sonrasında ayakkabınızın lekeli olan bölgelerine bu macunu sürüp yaklaşık olarak 12 saat kadar o şekilde bekletmeniz gerekiyor. Bekleme işleminden sonra ise nemli bir bez yardımıyla ayakkabınızdaki macunu silebilirsiniz.

3-)Karbonat İle Temizlik

Karbonat temizliğinde ise aslında farklı bir yöntemden bahsetmeyeceğiz. Karbonatın doğal bir temizleyici yapısı olmasından dolayı ayakkabılarınıza zarar vermeyecektir. Burada karbonat ile suyu karıştırmanız gerekmektedir. Bu karışım ile ayakkabınızdaki kirleri ovalayarak temizleyebilirsiniz.

Bir diğer yöntem olarak, çok sıcak olmayan su ile karbonatı karıştırıp, bu karışımın içinde bir süre ayakkabılarınızı bekletebilirsiniz. Lekeler bekleme süresine göre çıkacaktır. Ya da dilerseniz diş fırçası ile tekrar temizleyip lekeleri çıkarabilirsiniz.

4-)Ayakkabı Temizleme Spreyi

Bu gibi spreyler içerisinde kimyasal barındırdığından mümkün olduğunca renkli ayakkabılarınızda kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bazı renkli ayakkabılar fazla kimyasala maruz kaldığında ya da sert bir şekilde silindiğinde rengini verebilmektedir. Bu yüzden beyaz keten ayakkabılar için kullanımı daha doğru olacaktır.

Bu spreyi lekeli olan bölgelere sıkıp yine diş fırçası yardımıyla ayakkabınızı silebilirsiniz. Direkt olarak bu amaçla üretilen bir temizleyici olduğundan rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

5-)Çamaşır Makinesi İle Temizlik

Çamaşır makinesinin keten ayakkabılar için tehlikeli olabileceğini söylemiştik. Şimdi en son çare olarak çamaşır makinesi kullanabilirsiniz fakat ayakkabılarınızı tek tek fileleyip çamaşır makinesine atmanız ya da bir tül ile sarıp o şekilde çamaşır makinesinde yıkamanız daha sağlıklı olacaktır. Lekeler de çok fazla uğraşmanıza gerek kalmadan temizlenecektir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git