Karnım ve Midem Şişiyor

Karnım ve Midem Şişiyor
25 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.004 kez okundu.

Genel olarak yemek saatlerinden hemen sonra karında ve midede şişkinlik hissi ortaya çıkabilmektedir. Bu durum hem rahatsızlık yaratan hem de hayat kalitesinin düşüren bir durumdur. Bu duruma yol açan faktörler belirlenerek, şişkinlik sorununa çözüm bulunabilir.

Karın ve Mide Şişmesi Nedenleri Nelerdir?

Karın ve midede ortaya çıkan şişkinlik, genel olarak sindirim sisteminde ortaya çıkan bozulma ya da aksaklıklardan kaynaklanmaktadır. Yine de genel olarak sebeplerin dikkate alınması gerekmektedir.

Bağırsaklarda, herhangi bir sağlık sorunundan bağımsız olarak ortaya çıkan sindirim sorunu, irritabl bağırsak sendromu olarak isimlendirilmektedir. Bu durum ciddi bir sağlık sorunu değildir ancak günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. İrritabl bağırsak sendromunun temel belirtileri arasında;

  • Kabızlık ve ishal,
  • Dışkının mukuslu olması,
  • Daha nadir dışkılama,
  • Karında ağrı ve şişkinlik hissi yer almaktadır.

Kişinin çok fazla stres altında olması, belli sebeplerle ciddi kaygılar çekmesi de karında şişliğe yol açabilmektedir.

Tüketilen bazı besinler, midede ve bağırsaklarda şişkinliğin nedenidir. Aynı zamanda besinlerin birçoğu gaz birikimine yol açmakta, bu da kişide şişkinlik hissi uyandırmaktadır. Bununla beraber kişinin yalnızca yutkunması sonucu hava yutması bile gaz birikmesine yol açabilmektedir.

Gaz birikimi nedeniyle meydana gelen şişkinliğin temel nedeni, sindirilemeyen gıdalardır. Gaz şikayeti ve şişkinlik problemi olan kişilerin meyve, sebze ve baklagillerin tüketimi konusunda dikkatli olması gerekmektedir. Bağırsakların çalışmasını sağlayacak sıvı alımı ve lifli besinlerin tüketilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca gazlı içeceklerden şişkinlik sorunu olan kişilerin uzak durması gerekmektedir. Bazı ilaçlar da bağırsak florasının bozulmasına ve doğal olarak şişkinliğe yol açabilmektedir. Şişkinliğin sürekli olarak devam etmesi halinde, bir diyetisyene veya doktora gidilmesi gerekmektedir.

Karın ve Midede Şişme Tedavisi

Mide ve karın bölgesinde ortaya çıkan şişkinliğin tedavisi için bir doktora gidilmesi önerilmektedir. Uzman bir doktor, gerekli tetkikleri yapar ve hastayı muayene eder. Daha sonra tedavi sürecine geçilir. Genel olarak beslenmedeki düzensizlikler ya da psikolojik etmenlerden oluşan bu durum ciddi bir sağlık problemi değildir ve tedavisi bulunmaktadır. bu nedenle panik yapmadan, sakin bir biçimde doktorun tavsiyelerine kulak verilmesi çok önemlidir.

Şişkinliğin ne kadar sık aralıklarla oluştuğu, başlangıcının ve bitişinin ne kadar zaman aldığı gibi detaylar doktorla mutlaka paylaşılmalıdır. Genellikle vücudun beslenmede eksik kalması, vitamin ve minerallerin alınamaması duygusal yeme nedeniyle sahte açlık hissedilmesi, stres faktörleri gibi farklı nedenleri bulunan şişkinlik problemi, bağırsakların çalışma hızının artırılması ve metabolizmanın hızlandırılması ile ortadan kalkacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git