Bilgi Yeriniz

Karında Hareketlilik Hissi

21.05.2018
3.042
Karında Hareketlilik Hissi

Karında hareketlilik hissi farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Hangi sebeple meydana geldiğinin tespit edilmesi, tedavi uygulanması bakımından önem taşımaktadır.

Karında Hareketlilik Hissi Nedenleri Nelerdir?

  • Karında hareketlilik hissedilmesinde temel nedenlerden bir tanesi, bağırsak sorunlarıdır. Bağırsaklar, düzensiz çalıştıklarında karın bölgesinde bir hareketlenme oluşur. Genellikle de bu hareketlenme sonrasında kabızlık ya da ishal ortaya çıkar.
  • Kişinin beslenme düzenine dikkat etmemesi, vücutta birçok soruna yol açabilmektedir. Bu sorunlardan bir tanesi de karında hareketlenmedir. Beslenmede düzen olmadığında sindirim sistemi ile boşaltım sistemleri düzgün bir biçimde çalışamaz ve bu da vücutta birtakım rahatsızlık ya da huzursuzlukların ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • Kişinin alkol tüketimini alışkanlık haline getirmesi ve yoğun şekilde alkol tüketmesi sonucunda, birçok zarar ek olarak boşaltım sisteminde ve buna bağlı olarak da sindirim sisteminde bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Kişi alkolle birlikte sigara da kullanmakta ise karında hareketlilik hissi sıklıkla tekrarlanabilir.
  • Vücudun aşırı derecede yorulması, bir aktivite nedeniyle uzun müddet güç sarf etmesi, halsizlik ve bazı durumlara sebep olur. Karında hareketlilik de bunlardan bir tanesidir.
  • İnsana hem fiziksel hem de ruhsal açıdan pek çok zarar veren stres faktörleri, karında hareketlenmeye neden olabilmektedir. Stresten kaynaklı dışkı yapamama problemi gündeme gelebilir. Bağırsaklar iyi şekilde çalışamadığı için karın bölgesinde bir hareketlenme söz konusu olur.
  • Kadınlarda görülen karın bölgesi hareketliliğinin bir nedeni de gebeliktir.

Karında Hareketlilik Hissi Tedavisi

  • Bu durumda uygulanacak olan tedavi, tamamen sebep odaklı olarak gerçekleştirilir. Bu yüzden de karında hareketliliğin nedeni mutlaka bulunmalıdır. Bu nedenle karın bölgesinde hareketlilik hissi ortaya çıkmış ya da sık sık devam eden bir durum halini almış ise en kısa zamanda doktora gidilmeli ve muayene olunmalıdır.
  • Bağırsak sorunlarından kaynaklanan hareketlilik için bu organın düzene girmesini sağlayacak bazı ilaç takviyeleri bulunmaktadır. Bu takviyelerin bilinçsiz bir şekilde bireysel olarak değil, doktor muayenesi sonrası reçete ile kullanılması uygundur.
  • Beslenmede düzensizlik nedeniyle oluşan hareketlilik için, mutlaka sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Bunun için bir diyetisyenden yardım alınabilir. Yorgunluk ve stresli durumlarda oluşan karın hareketliliğinde, vücudun istirahat ettirilmesi ve yeterli derecede uyku düzen için yardımcı olacaktır. Stres faktörlerinin ise kişinin yaşamından büyük oranda uzaklaştırılması gerekmektedir. Bunun için bitki çayları tüketilebilir, meditasyon ve açık hava yürüyüşleri yapılarak içsel rahatlama sağlanabilir.
  • Şayet karın hareketliliği sigara ve alkol kullanımından ileri geliyorsa, bu zararlı alışkanlıkların bir an önce terk edilmesi son derece önemlidir. İlerleyen zamanlarda bu maddelerin kullanımına devam edilmesi, daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.