Bilgi Yeriniz

Diz Üşümesi

19.03.2018
7.169
Diz Üşümesi

Dizde ya da diz kapağında üşüme, aynı zamanda beraberinde uyuşma hissine de neden olabilen ve günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Kronik hale gelen diz üşümesi genellikle diz bölgesindeki sorunlarla ilgili olarak değerlendirilir. Özellikle dizin hareket ettirilmesi ile ağrı ve acı hissi ortaya çıkmasına ek olarak üşüme durumu da meydana gelebilir. Bu belirtilerin hepsi bir arada meydana geliyor ise dizlerle ilgili ciddi bir durum olmasından şüphelenilmeli ve en kısa zamanda doktora gidilmelidir.

Diz Üşümesi Nedenleri Nelerdir?

Diz üşümesine neden olan faktörler şöyle sıralanabilir:

  • Beslenme düzeninin oturmamış olması kişinin çok sağlıksız şekilde beslenmesi halinde, vücut ihtiyaç duyduğu vitaminleri alamaz ve bu yüzden de bedensel olarak bazı aksaklıklar ortaya çıkabilir. B12 vitamini eksikliğinde ise diz bölgesinde üşüme, ellerde ya da ayaklarda halsizlik, ciltte solgunluk gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.
  • Tiroid bezinde ortaya çıkan rahatsızlıklar, özellikle ellerde ve ayaklarda üşüme sorununa yol açabilmektedir. Bedensel olarak bir takım dengesizliklere neden olan tiroid bezlerindeki rahatsızlıklar mutlaka tedavi edilmelidir.
  • Kişinin kan dolaşım sisteminde meydana gelen aksaklıklar sonucunda da ellerde ve ayaklarda üşüme sorunu ortaya çıkabilmektedir. Aynı şekilde dizde de üşüme sorunu bu nedenle gündeme gelebilir. Kan dolaşımının hızlandırılması için çeşitli egzersizler yapılabilir. Bu konuda doktora danışılarak bir egzersiz programı hazırlanabilir.

Dizde Üşümeye Neden Olan Rahatsızlıklar

  • Sinirlerde meydana gelen hasar sebebiyle meydana gelen bir hastalık olan periferik nöropati, daha çok iğne batma, karıncalanma ve uyuşma gibi durumlara yol açmaktadır. Bunun bir benzeri olarak diyabet hastalarında da üşüme sorunu oluşabilmektedir.
  • Karpal tüneli sendromu özellikle geceleri ellerde ya da ayaklarda uyuşma ile kendinin gösteren, ardından üşümeye neden olan bir rahatsızlıktır. Daha çok uzun bir süre hareketsiz kalınmasından kaynaklanan bir hastalık olarak bilinmektedir.
  • Sırt bölgesinde meydana gelen disk fıtığı, ağrı hissi ile ortaya çıkar ve özellikle arka baldır bölgelerinde ve dizlerde kaşıntı, karıncalanma gibi belirtiler verir. Bu durum aşırı kilolu kişilerde daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Diz Üşümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Dizlerde üşümeye neden olan faktörün tespit edilmesi son derece önemlidir. Uyuşma ya da üşüme görülen durumlarda, seçilen kıyafetlerin çok sıkı olmaması, kan dolaşımının sağlanması bakımından çok önemlidir. Aynı zamanda bölgesel olarak küçük egzersizler yapılarak kan dolaşımında hızlanma sağlanabilir.

Bahsi geçen hastalıklardan biri nedeniyle ortaya çıkan diz üşümesi halinde, bu rahatsızlığın tedavisine en kısa sürede başlanması, üşüme sorununu da ortadan kaldıracaktır. Uzun süre geçmeyen diz üşümesi durumunda doktora mutlaka bilgi verilmeli ve gerekli tetkikler ile kan değerlerinin ölçülebilmesi için kan testi yapılması büyük önem taşımaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.