Bilgi Yeriniz

Yürüyüş Yaparken El Şişkinliği

11.05.2018
2.758
Yürüyüş Yaparken El Şişkinliği

Spor yaşam için olmazsa olmaz, çok önemli bir detaydır. Bireyler spor sayesinde son derece sağlıklı bir yaşam sürdürebilir, kilo kontrolü sağlayabilir ve yaşan standardını yükseltebilirler. Ancak spor bilinçli ve doğru biçimde yapılmadığında çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlardan bir tanesi de yürüyüş esnasında ellerde şişkinlik oluşmasıdır.

Yürüyüş Yaparken El Şişkinliği Nedenleri Nelerdir?

Farklı birçok nedene bağlı olarak ellerde şişkinlik meydana gelebilir. Yürüme ve koşu esnasında ortaya çıkan el şişkinliğinin temel nedenleri şöyle sıralanabilir:

  • Yürüme ve koşu sırasında kalpten, normalden daha fazla kan pompalanır. Ancak yürüyüş sırasında eller çok fazla hareket halinde değildir. Bu da pompalanan kanın ellere yeterli miktarda ulaşamamasına neden olur. Eller hareketsiz ise bu bölgedeki damarlarda şişkinlik oluşur ve kan pompalanmadığı için de ellerde şişme ve aynı zamanda bir ağırlık hissi ortaya çıkabilir.
  • Damar tıkanıklığı teşhisi konan kişilerde yürüyüş esnasında ellerde şişme sorunu sıklıkla ortaya çıkabilmektedir.
  • Ellerde yürüyüş sırasında şişkinlik oluşmasına neden olan faktörler arasında enfeksiyon ve alerjen durumlar, çok ağır egzersizlerin yapılması da sebep olabilir.
  • Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi yürüyüş sırasında açığa çıkarak şişkinlik problemine neden olabilir.
  • Kişinin çok kilolu olması ve yürüyüş sırasında bedenin zorlanması da şişkinliğe yol açabilmektedir.

Yürüyüşte El Şişkinliği Tedavisi

Yürüyüş yaparken ellerde şişkinlik meydana gelmeden önce parmak uçlarında bir karıncalanma hissi ortaya çıkar. Eller hareket halinde değilse kan el ayasında veya damarlarda bilek çevresinde birikir. Bu da bir süre sonra el ve bilekte ödem meydana gelmesine yol açar.

Ellerin yürüyüş yapılırken mutlaka hareket ettirilmesi gerekmektedir. Bu durum, kan akışının normal şekilde devam etmesine olanak tanıyacaktır. Doğru tutuş pozisyonu, ellerin vücudun yanlarında ve yer paralel olarak dirsekten bükülmesi, aşağı ve yukarı 180 derecelik açıyla açılıp kapatılmasıdır.

Isınma hareketleri, kolların iki yanda büyük daireler çizmesi de kan dolaşımının hızlandırılmasını sağlayacaktır.

Yürüyüş sırasında ellerde ortaya çıkan şişlik bir süre sonra kendiliğinden geçecektir. Ancak yürüyüş sonrasında aniden ortaya çıkan el ve bilekte şişkinlik bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle de ihmal edilmemeli ve mutlaka doktora gidilmelidir. Kollarda ve ellerde böbrek sorunları, kalp hastalıkları gibi ciddi nedenlerle ödem oluşması söz konusu olabilmektedir. Bu durumda mutlaka uzman bir hekim tarafından kişinin hormonlarına bakılmalı, hormonlarda bir dengesizlik tespit edilirse hemen tedaviye başlanmalıdır. Aynı zamanda duruma göre doktor tarafından ilaç tedavisine de gerek duyulabilir. Bu durumda bu ilaçların çok düzenli bir şekilde kullanılması da son derece önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.