Bilgi Yeriniz

Jager Nasıl İçilir?

07.05.2018
6.568
Jager Nasıl İçilir?

Jagermaster adına sahip olan ancak genellikle telaffuz esnasında jager olarak kısaltılan içki, ilk olarak 1930’lu yıllarda Almanya’da imal edilmeye başlanmış olup, içerisinde 56 farklı bitki ve baharat türü kullanılmaktadır. Başlangıçta ilaç olarak kullanılan jager; soğuk algınlığı, hazımsızlık gibi sorunlara oldukça iyi gelmesi ile bilinmektedir. Günümüzde ise genellikle eğlence amaçlı kullanımı yaygın olan jager, keskin bir tada sahiptir.

Jager İçme Şekilleri Nelerdir?

  • Bir likör türü olarak bilinen jager, shot bardaklarında içilmektedir. Bu içme şekli oldukça yaygın ve tercih edilirdir. Ancak shot olarak tüketilmesi esnasında jager’in soğuk olması çok önemlidir. Shot olarak içme yönteminde jager shot bardaklarına konur ve tek yudumda tamamı içilir. Oldukça keyifli bir içme şekli olan shot içiminde, başka bir içki ile karıştırmak gerekmez.
  • Almanya’da insanların çok fazla içkiye düşkün olması sonucunda ortaya çıkan jagerbomb şeklinde tüketimi de bira ile birlikte yapılmaktadır. Bunun için bir bardak biraya bir miktar jager eklenir. Jagerbomb oluşturulduktan sonra iki içki birbirine karışmadan tüketilmelidir.
  • Jagerbomb oluşturmak için bira yerine enerji içeceği de kullanılabilmektedir. Bunun için bir shot bardağı jager yarım bardak enerji içeceği ile karıştırılır ve derhal tüketilir.
  • Bira ve enerji içeceği dışında daha başka içki türleriyle karıştırıp içenler de mevcuttur. Ancak en yaygın olanı bira ya da enerji içeceği ile karıştırmaktır.

Jager İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jager tüketiminin çok daha keyifli olması için bilinmesi ve uygulanması gereken bir takım noktalar bulunmaktadır.

  • Lezzetli ve keyifli bir jager tüketimi için, içeceğin sıcaklığı son derece önemlidir. İdeal sıcaklık ölçüsü 4 derece ila 0 derece arasıdır. Oda sıcaklığında bulunan jager, yarım saat kadar buzluğa atılmalıdır. Ancak zaman yoksa, tüketilmeden önce dışına ıslak peçete sarılarak buzluğa atıldığında, kısa bir süre içinde soğuması sağlanacaktır.
  • Jager içkinin çok fazla miktarda tüketilmesi, mide sorunlarına yol açabilmektedir. İçerisinde çok fazla malzeme bulunması ve keskin baharat aroması, aşırı kullanımda mide bulantısı ve kusma sorunlarına da yol açabilir. Çok hızlı olarak peş peşe içilirse vücut ısısı aniden yükselebilir ve mide ağrısı da ortaya çıkabilir.
  • Doğrudan tüketilmesi yerine keskin bir tada sahip olduğu için daha çok aroma verici bir yardımcı içki olarak da kullanılmaktadır.
  • Jagerli meyveli kokteyller evde de kolaylıkla hazırlanabilir. Bunun için arzu edilen tada sahip bir içecek alınır ve içine bir miktar jager eklenir, bu karışım bir süre buzlukta bekletilir ve tüketime hazır hale gelir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.