Bilgi Yeriniz

İrmik Unu Nasıl Kullanılır?

13.07.2018
2.611
İrmik Unu Nasıl Kullanılır?

İrmik ununun kullanıldığı alanlar daha çok hamur işi ve tatlılardır. Bunun dışında farklı tariflerde kullanımı da vardır. Oldukça faydalı olan irmik ununun kullanım alanlarını detaylı bir şekilde aşağıdaki yazımızda okuyabilirsiniz.

İrmik Unu Nasıl Kullanılır?

İrmik unu farkında olmasak da aslında hayatımızın hemen hemen her alanında kullanılabilmektedir. Hamur işi ve tatlılar dışında da kullanılan irmik unu, tükettiğimiz makarnanın içinde bile bulunmaktadır.

İrmik Unu Nerelerde Kullanılır?

 • İrmik ununu ekmek yapımında kullanabilirsiniz. İrmik unu ile yapılan ekmekler daha lezzetli olabileceği gibi aynı zamanda da daha yumuşak olabilmektedir.
 • İrmik ununu kullanabileceğiniz bir diğer alan çorbadır. Sağlık açısından oldukça faydalı olan irmik unu, özellikle hasta çorbaları dediğimiz çorbaların içerisinde de rahatlıkla kullanılabilir. Faydalı olduğu için de kişiye antibiyotik etkisi göstermektedir.
 • Pizza yapımında kullanabilirsiniz. Biraz önce ekmek yapımında olduğu gibi pizza hamurunun da hafif ve gevrek olması genelde çokça tercih edilir. İrmik unu ile yapılmış olan pizza hamurları ise piştikten sonra oldukça hafif ve gevrek olacaktır.

İrmik Ununun Faydaları Nelerdir?

 • İrmik unu, şeker hastalarının ve diyet yapan kişilerin tüketmeleri gereken bir besindir. İçeriğinde besinler sayesinde kan şekeri seviyesini birden değil daha düzeyli ağır bir dozda yükseltir.
 • İrmik ununun içinde mineral bulunmaktadır. Bu mineral sayesinde sinir ve kas hücrelerini beslemektedir. Küçük yaşlarda rahatlıkla tüketilebileceği gibi kas ile alakalı olarak problem yaşayan kişilerde de tüketilmesi önerilmektedir. Aynı şekilde özellikle spor yapan kişilerde protein tozu dediğimiz, vücudumuzun dışarıda besleyen proteini tercih etmek yerine irmik unu tüketmek daha sağlıklı bir kas gelişimine yardımcı olacaktır.
 • Enerji verici özelliği vardır. Bu sayede kilo vermede de etkilidir. Kilo vermede etkili olmasının bir diğer nedeni ise tokluk hissi uyandırmasıdır.
 • Kanın pıhtılaşmasını engeller. Şöyle ki, kanın bir kıvamı vardır ve bu kıvam katılaştığında yani pıhtılaşmaya başladığında farklı problemlere yol açabilmektedir. Eğer dikkat edilmediğinde ölüme kadar gidebilen bir durumdur.
 • İçinde bulunan B ve E vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Özellikle kış aylarında tüketilmesi, gribal rahatsızlıkların büyük oranda önüne geçmektedir.

İrmik Ununun Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

 • İrmik ununun eğer uzun süredir hava ile temas ettiğini düşünüyorsanız, direkt olarak tüketmemeniz zaten sağlık açısından daha yararlı olacaktır. Hava ile temas eden unu, maalesef bozulmaya başlamıştır.
 • Görüntüsünde böceklenmeler ya da renginde koyulaşma varsa yine tüketmemelisiniz.
 • İrmik ununun bozulduğunu anlamanın bir diğer yolu da kokusuna bakmaktır. Eğer kokladığınızda daha çok rutubet gibi rahatsız edici bir koku ile karşılaştıysanız kesinlikle tüketmemelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.