Bilgi Yeriniz

Börülce Buzlukta Nasıl Saklanır?

10.07.2018
2.539
Börülce Buzlukta Nasıl Saklanır?

Börülce, ilk bakışta taze fasulyeyi andırsa da aslında birbirlerinden çok farklıdır. Fakat yemeğini yaparken, taze fasulye yapıyormuş gibi de düşünebilirsiniz. Bedeninizin sağlıklı ve dinç kalmasını sağlayan börülceye yaz aylarının sonundan sonbaharın başlangıcına kadar taze rastlayabilmeniz mümkündür.

Börülcenin faydalarından bazıları sindirim sistemini düzenlemesi ve önemli bir lif kaynağı olması diyebiliriz. Kabızlık sorunu olan insanlar düzenli tükettiği takdirde sorunlarının azalacağını gözlemleyeceklerdir. Ayrıca börülcenin, idrar söktürme özelliği de vardır. Bunun yanı sıra lif kaynağı oluğu için kilo vermek isteyen kişiler de börülce tüketimine özen göstermelidir. Börülce, çok az tüketilerek içerisindeki lifler sayesinde tok tutabilir.

Börülceyi hem bakliyat gibi hem de sebze gibi yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Yaz aylarının bitiminden sonbahar aylarının başına kadar börülce üretimi devam eder. Bu sürelerde pazarlardan ve marketlerden temin edebilirsiniz. Ekonomik olarak uygun fiyatlara börülce bulmanız mümkündür. Yaz aylarında aldıktan sonra, kış aylarında da börülce tüketebilmek için buzlukta muhafaza edebilirsiniz. İşte börülceyi kış aylarında da tüketmek isteyenler için saklama yöntemleri…

Börülceyi Buzlukta Saklama Yöntemleri Nelerdir?

1-)Şoklama Yöntemiyle

Börülcenin tam zamanı yaz aylarıdır. Bir yaz sebzesi olan börülceyi kış aylarında da tüketmek için buzlukta saklayabilirsiniz. Taze börülceyi doğru yöntemle en fazla 10-12 ay boyunca buzlukta saklayabilirsiniz. Börülceyi kışlık için hazırlamaya karar verdiğinizde ne kadar saklamak istiyorsanız, gerekli miktarı taze olarak temin etmelisiniz.

İkinci aşamada ise börülcelerin yıkanması ve eğer temizlenmesi gereken bölümleri varsa, temizlenmeleri yer alıyor. Börülceler iyice yıkandıktan sonra hangi yemekte ve hangi büyüklükte kullanacaksanız ona göre hazırlamalısınız. Ardından hepsinin alacağını düşündüğünüz bir tencere içerisine börülceleri aktarmalısınız. Daha sonra börülceleri iyice kaynayana kadar haşlamalısınız. Su kaynamaya başladıktan sonra börülceleri 3 dakika daha tencerede tutunuz.

Bir başka tencere ya da kap içerisine ise soğuk su ya da buz ilave etmelisiniz. 3 dakika kaynayan suda beklettiğiniz börülceleri ardından soğuk suda 1 dakika bekleterek, şoklama işlemini gerçekleştiriniz.

Şoklama işleminden sonra buzdolabı poşetlerine börülceleri tek kullanımlık şeklinde aktarınız. Vakumlu poşetleri de kullanabilirsiniz. Poşetledikten sonra uygun bir şekilde buzdolabınızın dondurucu bölümüne yerleştirerek, kış aylarında da çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

2-)Sos Haline Getirerek

Börülceyi sos olarak saklamak istiyorsanız, öncelikle börülceleri haşlamalısınız. Ayrıca bir yerde de börülceye göre soğan ve salçayı kavurmalısınız. Salçayı soğanla beraber kavurduktan sonra haşlanan börülceleri de ekleyerek güzelce karıştırmalısınız. Sosu sakın sıcak poşetlemeye kalkmayın. Soğuduktan sonra poşetleyip, istediğiniz zaman kullanmak üzere buzluğa kaldırabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.