Bilgi Yeriniz

İlkokul Mezunu Güvenlik Sertifikası Alabilir mi 2018?

24.11.2018
2.562
İlkokul Mezunu Güvenlik Sertifikası Alabilir mi 2018?

İlkokul mezunu güvenlik sertifikası alabilir mi 2018 yılı ile ilgili güncellemeler merak edilen konulardan birisidir. İlkokul mezunu kişilerin güvenlik ile ilgili herhangi bir sertifika alıp alamayacağı karşımıza sık çıkan sorulardan birisidir. Günümüzde ilkokul mezunu kişilerin sayısı gitgide azalmakta ve okuma oranı yükselmektedir. Buna rağmen özellikle ileri yaşlarda birçok kişinin ilkokul mezunu olduğu da bilinen bir konudur.

İlkokul mezunu kişilerin istihdam sağladığı alanlardan birisi de güvenlik alanıdır. Silahlı ve silahsız olmak üzere birçok farklı şirkette özel güvenlik görevlisi olabilmek için belirlenen şartlar vardır. Kişinin eğitim durumu da bu şartlardan birisidir ve oldukça önemli bir konudur.

Özel Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Günümüzde özel güvenlik görevlisi olmak en popüler mesleklerden birisidir. Hem kadın hem de erkeklerin rahatlıkla yapabildiği bir meslek olan özel güvenlik görevlilerinin bunun için onaylı bir güvenlik sertifikası almış olması öncelikli şartlardan birisidir. Eğitim durumu da gerekli şartlardan birisi olarak çoğu firma tarafından istenmektedir. Özel güvenlik görevlileri iki farklı şekilde çalışır. Bunlar silahlı ve silahsız özel güvenlik görevlisi olmak üzere ikiye ayrılır. İkisi için aranan şartlar birbirinden farklıdır. Gerekli şartları sağlayamayan adayların özel güvenlik görevlisi olarak çalışması mümkün değildir.

Özel güvenlik görevlisi olmak için gerekli olan tüm şartlar şunlardır:

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Silahsız bir şekilde görev yapacak kişilerin en az ilköğretim ya da orta okul mezunu olması,
  • Silahlı görev yapacak kişilerin en az 21 yaşında olması,
  • Silahlı görev yapacak adayların en az lise mezunu olması,
  • Sicilinde herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmak,
  • Özel güvenlik eğitimini başarı ile tamamlamış ve sertifika sahibi olmak,
  • Göreve engel olacak herhangi bir zihinsel ya da fiziksel sağlık sorununa sahip olmamak,
  • 18-50 yaş arasında olmak,
  • Hiçbir kamu hakkından yasaklı olmamak gibi şartlar bulunur.

Özel Güvenlik Görevlisi Ne İş Yapar?

Özel güvenlik görevlilerine günümüzde birçok farklı alanda ihtiyaç vardır. Özellikle büyük şirketlerde bu tarz personel alımı sıklıkla yapılır. Silahlı ve silahsız bir şekilde yapılabilen özel güvenlik görevlilerinin amacı kamusal alanlarda asayişi sağlamak, can ve malların korunabilmesidir. Özel güvenlik görevlisi olarak çalışacak kişilerin fizyolojik açıdan güçlü, insanlarla iyi iletişim kurabilen, refleksleri güçlü, hızlı karar verebilen ve kuvvetli kişiler olması gereklidir.

Silahlı bir şekilde çalışacak adayların 120 saatlik silah eğitimini başarı ile tamamlaması, 5 farklı doktorun imzasını taşıyan bir heyet raporu olması ve lise diploması olması aranan şartlar arasında yer almaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.