İçli Köfte Buzlukta Nasıl Saklanır?

İçli Köfte Buzlukta Nasıl Saklanır?
30 Mart 2018 tarihinde eklendi, 5.530 kez okundu.

Hem çok zahmetli hem de son derece lezzetli olan yöresel yemeklerimizden bir tanesi olan içli köfte, hem misafir ağırlanan yemeklerde hem de günlük olarak tüketilebilen çok güzel bir yemektir. Ancak hazırlama süreci oldukça zor ve zahmetli olduğu için genellikle fazladan hazırlanarak buzluğa atılmak suretiyle saklanmaktadır.

Buzu çözülerek rahatlıkla pişirilebilen içli köfteler, çok pratik bir öğün olarak kullanılmaktadır. Ancak içli köfte, buzlukta ya da derin dondurucuda saklanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar, köftelerin pişirme aşamasında ortaya koyduğu performansın iyi olması bakımından bir hayli önemlidir.

İçli Köfte Nasıl Saklanmalı?

Genel olarak içli köftelerin buzlukta saklanması için üç yöntem kullanılır:

1-)Çiğ Olarak Saklama

İçli köfteler hazırlandıktan hemen sonra buzluğa veya derin dondurucuya atılması işlemidir. Köftelerin tamamı yapılıp hazırlandıktan sonra, hepsi bir tepsiye dizilir ve buzluğa konur. Bu bir tür şoklama yöntemi olarak ifade edilebilir. Köfteler tamamen donduktan sonra birkaç tane olmak üzere buzdolabı poşetlerine konmalıdır. Burada poşete konacak köfte sayısı, öğünde pişirilecek kadar olmalıdır. Bu sayı aileden aileye değişiklik gösterecektir. Poşetlenen köfteler buzluğa konur ve daha sonraki süreçte buzları çözüldükten sonra kızartılarak ya da haşlanarak kolaylıkla tüketilebilir.

2-)Haşlama Usulü ile Saklama

Yapılan içli köfteler, istenen süre kadar sıcak suda haşlanır, genel olarak suyun yüzeyine çıkmış olan köfte haşlanmıştır. Daha sonra köfteler sudan çıkarılır ve soğuduktan sonra poşetlenerek derin dondurucuya atılır.

3-)Kızartma Usulü ile Saklama

Yöntemler arasında en pratik olan kızartma usulüdür. Köfteler hazırlanır ve pişirilir. Daha sonra kızaran köfteler bir kaba alınarak soğutulur. Soğuduktan sonra poşetlenir ve derin dondurucuya konur. Yeniden kullanmak için köfteler derin dondurucudan çıkarılır, mikrodalga fırında ya da bir tavada ısıtılır. Yenmeye hazır hale getirilir.

Aynı zamanda dondurulmadan önce kızartma işlemi hafifçe gerçekleştirilerek, yeneceği zaman da bir miktar kızartılabilir. Köfteler bu şekilde çok daha taze bir tada sahip olur.

Dondurucuda Köfte Saklama Püf Noktaları

İçli köfte hazırlama aşamasında kullanılan etin ya da kıymanın taze olması önemlidir. Buzluktan çıkarılmış olan bir kıymalı iç, yeniden dondurulduğunda riskli olabilir ve bakterilere zemin hazırlayabilir. İçli köfte, derin dondurucuda altı aya kadar bozulmadan kalabilir. Ancak dondurucunun sıcaklık ayarı – 18 ile – 20 derece arasında olmalıdır.

Derin dondurucudan çıkarılan içli köfteler kesinlikle yeniden dondurulmamalıdır. Sağlıklı bir yemek olması için söz gelimi iki gün önce hazırlanan köfteler iki gün sonra buzluğa atılmamalıdır. Bu durum aynı zamanda köftelerin lezzetinin de kötü yönde etkilenmesine neden olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git