Bilgi Yeriniz

Karbonat Saç Rengini Açar mı?

19.07.2018
1.717
Karbonat Saç Rengini Açar mı?

Karbonat, mutfak, banyo ve kumaş temizliğinde kullanıldığı gibi saç rengini açıcı olarak da kullanılmaktadır. Bu konuda uygulayabileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur.

Karbonat Saç Rengini Açar mı?

Kimyasal kozmetik ürünlerin nasıl zarar verdiğini aslında neredeyse hepimiz biliyoruz. Fakat artık saç boyalarını kullanmak istemeyen, kimyasal kullanarak saçın yapısını bozmak istemeyen kişiler doğal ürünlere yönelmiştir. Bu doğal ürünlerden biri de karbonattır. Karbonat bazı tarifler kullanılarak doğal bir saç açıcı özelliği bulunmaktadır.

Karbonat İle Saç Rengi Nasıl Açılır?

1-)Limon Suyu ve Karbonat Karışımı

Bu uygulama evde basit bir şekilde hazırlayabileceğiniz bir karışımdan bahsedeceğiz. Burada öncelikle 4 adet limonun kesip, suyunu sıkarak karbonat ile karıştırmanız gerekmektedir. Bu karışımın kıvamı aslında bir nevi saç boyası kıvamı ile aynı olmaktadır. Daha sonrasındaki işlem ise saç şampuanlama işlemi gibi düşünebilirsiniz.

Karışımı saçınızın tümüne masaj yaparak uygulamanız gerekmektedir. Eğer güneşli bir havaysa, güneş alan bir yerde bu şekilde 1 – 1,5 saat kadar beklemeniz gerekecek. Daha sonrasında ise saçınızı yıkayabilirsiniz. Bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir fakat daha önce işlem görmeyen ve saçınızın rengi açık bir renkse ilk uygulamada işe yarayacaktır.

2-)Peroksit ve Karbonat Karışımı

Bu uygulama biraz önce bahsettiğimiz uygulamaya nazaran biraz daha vakit alan bir uygulamadır. Burada saç boyama mantığı ile yine uygulama yapıyoruz.

Öncelikle eczanelerden kolayca temin edebileceğiniz peroksit ve karbonatı karıştırıyorsunuz. Bu karışımın kıvamı da saç boyasını andırmaktadır. Bu karışımı saçınızı ayırarak sürdükten sonra alüminyum folyo ile karışımı sürdüğünüz kısımları aynı kuaförlerin saç boyarken uyguladığı gibi kapatmanız gerekiyor. Yaklaşık olarak 1 saat sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

3-)Sadece Karbonat Kullanmak

Burada ise tek ihtiyacımız olan malzeme karbonat. Öncelikle nemlendirdiğimiz saçımıza karbonatı sürüyoruz. Masaj yaparak iyice yedirdikten sonra 15 dakika bekleyip yıkayabilirsiniz.

Karbonat Kullanarak Saç Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Karbonat doğal bir üründür ve saç boyası gibi 2 – 3 günde bir kullanmak saçınıza zarar vermemektedir fakat saçınızda uzun bir süre beklememesi oldukça önemlidir. Karbonat uygulanmış saç, en fazla 1 saat bekletilmelidir ve kesinlikle 1 saati aşmamalıdır. Ne kadar doğal bir ürün olsa da saç diplerine ya da saç yapısına zarar verebilmektedir.

Karbonatla Rengi Açılan Saç Bakımı

Karbonat diğer kimyasal boyalar gibi saç diplerini kurutmamaktadır ya da saçı yıpratmamaktadır. Fakat karbonat kullanarak rengini açmış olduğunuz saçın daha canlı ve daha parlak bir görünüme sahip olması için doğal yağlardan yardım alabilirsiniz. Bu yağlar arasında en meşhur doğal saç bakım yağı ise argan yağıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.