Bilgi Yeriniz

Hindistan Cevizi Nasıl Saklanır?

02.07.2018
2.407
Hindistan Cevizi Nasıl Saklanır?

Hindistan cevizi hepimizin bildiği üzere kabuklu, portakaldan biraz daha büyük tropikal bir meyvedir. Pazarlarımızda son birkaç yılda sıklıkla bulunan bu meyvenin muhafaza etme koşulları çoğu zaman bilgi kirliliğine sebep olabilmektedir.

Hindistan Cevizi Nasıl Saklanmalıdır?

Hindistan cevizini saklarken dikkat edilmesi gereken tek unsur mümkün olduğunca az ışık alıyor olmasıdır. Dolabın içinde ya da dışında, Hindistan cevizini direkt bir ışığa maruz bırakmamalısınız.

1-)Hindistan Cevizini Bütün Hali İle Buzdolabında Saklamak

Hindistan cevizinin kalın kabuğundan dolayı saklamak oldukça kolaydı aslında. Buzdolabında hava almayacak şekilde poşet içinde koyduğunuz Hindistan cevizi 6 aya kadar rahatlıkla saklanılabilir. Hava almayacak şekilde saklanmasının en büyük nedeni de, yanında ya da dolabın içinde başka bir gıda bozulmaya başlayabilir. Böyle bir durumda Hindistan cevizi ile temasında, bu meyveyi de çürütebilmektedir.

2-)Hindistan Cevizini Keserek Buzdolabında Saklamak

Burada yapmanız gereken öncelikle Hindistan cevizini ortadan ikiye kesmeli veya kırmalısınız. Kestiğiniz Hindistan cevizinin içindeki suyun akmasını sağladıktan sonra içindeki yumuşak dokuyu, yani meyveyi kabuktan ayırın ve doğrayın. Doğradığınız Hindistan cevizini hava almayacak şekilde buzdolabı poşetlerine yerleştirdikten sonra buzdolabında rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz.

3-)Hindistan Cevizini Derin Dondurucuda Saklamak

Buradaki yöntem buzdolabında saklama ile aynıdır. Önce Hindistan cevizini kırıyor ve suyunun akmasını sağlıyorsunuz. Sonrasında içindeki meyveyi doğrayıp buzdolabı poşetlerine hava almayacak şekilde yerleştirdiğinizde, dondurucuda yaklaşık 1 sene kadar rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz.

4-)Hindistan Cevizini Oda Sıcaklığında Saklamak

Eğer kısa bir zaman sonra tüketmeyi düşünüyorsanız, Hindistan cevizini buzdolabına koymadan da muhafaza edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gerek ilk şey, Hindistan cevizini kırmamanız gerektiğidir. İkinci dikkat etmeniz gereken kısım ise her meyve, sebze ve gıdada olduğu gibi direkt olarak güneş ışığında ve rutubetli bir ortamda kalmamalıdır.

Hindistan cevizini alırken genelde satıcılar; “buzdolabına koymanıza gerek yok, bu şekilde saklayın hiçbir şey olmaz” gibi telkinlerde bulunabiliyor ve alıcı kişi ise biraz da kalın kabuğuna güvenerek saklama alanına dikkat etmeyebiliyor. Hindistan cevizine evet, oda sıcaklığında bir şey olmayabilir ama yine de ışıktan ve rutubetten uzak kalması sağlık açısından daha yararlı olacaktır.

Hindistan Cevizinin Yararları Nelerdir?

  • İçerisinde bulunan lif oranı sayesinde, özellikle karın bölgesindeki yağları gidermede oldukça faydalıdır ve kilo vermenizi sağlamaktadır.
  • Özellikle cilde oldukça faydalıdır. Cildi dinlenmesini, nefes almasını ve doğal bir parlaklığa ulaşmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda cilt lekelerini de geçirme özelliği vardır.
  • Saç diplerini besler ve saçı güçlendirir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.