Bilgi Yeriniz

Gömlekten Rimel Lekesi Nasıl Çıkar?

13.07.2018
2.484
Gömlekten Rimel Lekesi Nasıl Çıkar?

Kozmetik ürünlerinde, malzemelerin kıyafete bulaşması çok sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle rimellerde akışkan ve siyah olmasından dolayı yanlış bir hareket ile direkt olarak kıyafete bulaşabilmektedir. Bu bahsettiğimiz beyaz gömlek ise kadınlar için oldukça can sıkıcı bir durum olduğunu söyleyebiliriz.

Gömlekten Rimel Lekesi Nasıl Çıkar?

Rimeller aslında iki çeşittir. Normal günlük kullanılan rimeller ve bir de suya dayanıklı yağ bazlı rimeller olarak ikiye ayırabiliriz. Yağ bazlı olmayan rimelleri aşağıda bahsedeceğimiz yöntemler ile çıkarabilirsiniz. Fakat yağ bazlı rimelleri diğer rimellere göre çıkarması daha zordur. Bu yüzden oldukça erken müdahale etmelisiniz. Aynı şekilde suya dayanıklı olan rimelleri çıkarmak için üretilen makyaj temizleyiciler bulunmaktadır. Bu temizleyicileri kullanarak da ilk müdahalenizi yapabilirsiniz.

1-)Vazelin Uygulaması

Rimel lekesine vazelin ile müdahale etmek aslında en bilinen ve eski yöntemlerden biridir. Fakat vazelin geç kalınmış lekeler için maalesef etkili bir çözüm olanağı sunmamaktadır. Bu yüzden leke oluştuktan hemen sonra müdahale etmeniz, lekenin çıkma olasılığını oldukça arttırmaktadır.

Tek yapmanız gereken lekeye vazelin ile müdahale ettikten sonra birkaç dakika kadar beklemeniz gerekmektedir. Daha sonrasında gömleğinizi yıkayabilirsiniz.

2-)Gliserin Uygulaması

Yine gliserin de erken müdahalede rimel lekesi çıkarmak da oldukça başarılı bir üründür. Aynı vazelinde yaptığınız gibi leke oluştuktan sonra gliserin sürün ve birkaç dakika beklettikten sonra gömleğinizi yıkayabilirsiniz.

3-)Makyaj Temizleyici Krem İle Uygulama

Rimel çıkarmada uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise makyaj temizleyici kremlerdir. Hem kumaşa çabuk yayılabildiği için hem de direkt olarak makyaj temizleme ürünü olduğu için leke çıkarmada size oldukça kolaylık sağlayacaktır. Pamuk yardımıyla makyaj temizleyici kremi, rimel lekesi olan bölgeye sürebilirsiniz. Sonrasında yıkadığınızda leke tamamen çıkmış olacaktır.

Gömlekten Rimel Lekesi Çıkarırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Biraz öncede bahsetmiş olduğumuz gibi lekeye erken müdahale etmek oldukça önemlidir. Fazla beklemiş olan rimellerin maalesef çıkması da zor olacaktır.
  • Rimel lekesine müdahale ederken sıcak su değil ağırlıklı olarak soğuk su kullanmayı tercih etmelisiniz. Bu tür lekelenmelerde sıcak su, lekenin emilmesini sağlamaktadır.
  • Suya dayanıklı bir rimel lekesinden bahsediyorsak çıkarma işlemi daha da zorlaşabilmektedir. Bu yüzden ilk müdahalenizde her zaman ya vazelin ya da su bazlı makyaj temizleyici tercih etmelisiniz.

NOT: Yukarıda bahsetmiş olduğumuz leke çıkarma yöntemlerini uyguladıktan sonra temiz olduğunu düşündüğünüz bir sünger ve bulaşık deterjanı kullanarak da son işlem olarak lekeye müdahale edebilirsiniz. Eğer leke kesinlikle çıkmıyorsa, o zaman lekeli gömleği kuru temizlemeye vermeniz daha yararlı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.