Bilgi Yeriniz

Halı Nasıl Parlatılır?

24.05.2018
1.747
Halı Nasıl Parlatılır?

Ev dekorasyonunda önemli bir yeri olan eşyalardan birisi halıdır. Halılar, kış döneminde sıcaklık ve izolasyon sağlarken, katlar arasındaki ses geçişini de bir nebze engeller. Sıcak havayı oda içerisinde daha uzun süre tutar. Bunun yanı sıra özellikle çocuklar ve sonrasında evde yaşayan diğer bireyler için kayıp düşme riskini azaltır. Üzerine bastığımız sert zemini de yumuşatır. Dekor olarak da halı tercihine bağlı olarak oldukça zarif ve hoş bir dekorasyon görünümü sağlanabilir.

Halılar, dışardan gelen toz ve kiri tüyleri içine hapsederler. Bu sebeple havada toz uçuşmasını engellerler. Ancak düzenli temizlik yapılmadığı takdirde biriken tozlar veya olası lekeler sebebiyle halının kendi rengini kaybetmesi mümkün. Halılarınızı eski görünümüne ve parlaklığına kazandırmak için başvurabileceğiniz birkaç pratik yöntem bulunmaktadır.

Halı Nasıl Parlatılır?

1-)Elma Sirkesi

Elma sirkesi, diğer bir adıyla beyaz sirke ev temizliğinde harikalar yaratır. Banyodan mutfağa, fayanstan halıya kadar birçok zeminin temizliğinde kullanılabilecek bir üründür. Elma sirkesi, eskimiş gibi görünen halılarınızı eski parlaklığına kavuşturma konusunda oldukça etkili bir rol oynayacaktır.

Bu yöntemi uygulamadan önce halınızı süpürmenizde fayda vardır. Böylelikle halı, kir ve tozdan arınmış olup sadece parlatılmaya ihtiyaç duyacaktır. Yapmanız gereken şey 4 litre kadar suyun içerisine 2 fincan kadar elma sirkesi dökmek. Geniş bir kapta bu malzemeleri karıştırın. Sonrasında çalı süpürgesini bu karışımın içine batırın ve halınızı süpürmeye başlayın. Çalı süpürgesini halı ile hafif de olsa bir temasta bulunacak kadar halıya değdirmeniz ve sıradan bir süpürme işleminde olduğu gibi sağa sola süpürmeniz yeterli olacaktır.

Fakat bu işlemi uygularken halınızı fazla ıslatmamaya özen gösterin. Çünkü fazla ıslanan halınız kendi halinde kururken sirke, bakteri oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu işlem sonunda elma sirkesinin halınızı parlattığını göreceksiniz. Ayrıca elma sirkesini halınızda oluşan diğer lekeleri çıkarmada da kullanabilirsiniz.

2-)Boraks

1 su bardağı boraksı ve 2 su bardağı mısır ununu geniş bir kapta karıştırın. Karışımı, halının üzerine her yere gelecek şekilde serpiştirin. Halınızı o şekilde mümkünse 3-4 saat kadar bekletin. Vaktiniz yoksa 1-2 saat bekletmek de yeterli gelebilir. Sonrasında halınızı süpürün. Boraks ve mısır unu karışımı sayesinde halının tüyleri kabarır, daha gür görünür ve halınız parlar.

3-)Amonyak

Bir kovanın içine bir miktar ılık su ve 2 yemek kaşığı amonyak dökün. Bir lif yardımı ile bu karışımla halınızı silin. Amonyak, uçucu özelliğe sahip olan bir madde olduğu için bu yöntemi uygularken pencerelerinizi açıp iç mekanı havalandırmanızda fayda vardır. Aksi takdirde, kötü koku içerde hapsolabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.