Giysilerdeki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Giysilerdeki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?
7 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 795 kez okundu.

Zaman zaman giysilerde rutubet kokusu ortaya çıkar ve bu durum oldukça rahatsız edicidir. Koku, su buharı ve ısı ilişkisi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Isının düşmesi ile havadaki su buharı tutma kapasitesi de azalır ve sonuç olarak rutubet kokusu ortaya çıkar. Önlem alınmazsa rutubet, zamanla giysilerde küflenmeye de yol açabilir. Rutubet ve rutubet kokusu en fazla kapalı ve nemli ortamlarda oluşur.

Giysilerde Rutubet Kokusu Nedenleri Nelerdir?

  • Giysilerin uzunca bir süre boyunca havasız bir alanda (dolap içleri ve sandık gibi yerlerde) kalması,
  • Yıkama sonrasında giysilerin çamaşır makinesinde bekletilmesi,
  • Çamaşır makinesi ve eğer kullanılmakta ise kurutma makinesinin düzenli olarak temizlenmemesi, rutubet kokusu oluşmasında temel nedenler olarak sıralanabilir.

Giysilerdeki Rutubet Kokusunun Giderilmesi

Giysilerde ortaya çıkan rutubet kokusunun giderilmesi için bazı yöntemler denenebilir. Bununla birlikte bazı noktalardan da kaçınmak gerekir. Tüm detaylara aşağıda yer verilmiştir:

  • Çamaşır makinesinde yıkama sonrasında çamaşır bekletilmemeli ve olabildiğince havadar bir alanda kurutulmalıdır. Giysilerin hava alarak kuruması, tüm kötü kokuların uzaklaşmasını sağlayacaktır.
  • Giysiler tam olarak kurumadan yerlerine yerleştirilmemeli ya da asılmamalıdır. Aksi halde çamaşırlarda bölgesel olarak küflenmeler başlayacaktır. Buna ek olarak, giysilerin muhafaza edildiği dolabın da belli aralıklarla havalandırılması gerekmektedir.
  • Eğer bir an önce yıkama surumu söz konusu değil ise giysiler nemli halde kirli sepetine yahut çamaşır makinesine konmamalıdır. Aksi halde nem, çamaşırın içine hapsolarak kokmasına yol açacaktır.
  • Eğer tüm önlemlere rağmen çamaşırlardaki rutubet kokusu gitmiyorsa, sirke kullanımı yararlı olabilir. Bunun için giysilerin konduğu dolaplar, askılar ve çekmeceler tamamen boşaltılır. Tüm raflar ve dolap kapakları sirkeli suda yıkanmış bir bez ile iyice ovalanarak silinmelidir. Sirkenin dolapta kuruması beklenir ve daha sonra giysiler dolaba yerleştirilir.
  • Sirke, yıkama sırasında da kullanılabilir. Bunun için deterjan bölümüne az miktarda sirke eklenmeli ve giysiler de eklenerek çamaşır makinesi çalıştırılmalıdır. Sirke hem giysilerdeki rutubet kokusunun yok olmasını sağlayacak hem de çamaşır makinesinin iç kısımlarındaki deterjan artıklarının temizlenmesine yardımcı olacaktır.
  • Bazı çamaşır deterjanlarının içinde, oksijenli çamaşır suyu çözeltisi bulunur ve bu malzeme hem beyaz hem de renkli çamaşırlarda kullanılabilir. Bu çözelti içinde bekletilen çamaşırlarda rutubet kokusundan eser kalmayacaktır. Bunun kullanımı sırasında mutlaka giysinin yıkama özellikleri dikkate alınmalı, çok hassas parçalar bu çözeltide uzun süre boyunca bekletilmemelidir.

Bu önerilere ek olarak, çamaşırların ütülenmesi sırasında, ütünün su haznesine çamaşır yumuşatıcısı da eklenebilir. Bu sayede tüm çamaşırlar ısının da etkisiyle iyice yumuşatıcı ile bütünleşecek ve mis gibi kokacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git