Elma Sirkesi Nasıl İçilir?

Elma Sirkesi Nasıl İçilir?
7 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 858 kez okundu.

Elma sirkesi, ancak doğal şekilde üretilen elma sirkesi, beden sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Şifalı olduğu düşünülen elma sirkesi, ateşin düşürülmesinde, sindirim sisteminin düzene girmesinde, sinirlerin rahatlatılmasında ve kilo kontrolü sağlanmasında son derece etkilidir.

Elma Sirkesinin Tüketimi

Elma sirkesi günümüzde en fazla kilo kontrolü sağlamak ya da zayıflamak amacıyla içilmektedir. Aslında elma sirkesi her gün tüketilmesi gereken bir besindir, ancak sağlık açısından yararları son yıllarda netlik kazanmış ve içmek usulü ile kullanımı çok fazla yaygınlaşmamıştır.

Elma sirkesi, bir bardak suyun içine bir miktar eklenmeli ve aç olarak tüketilmelidir. Başlangıçta tadı rahatsız edici olabilir ancak zamanla bu tat alışkanlık haline gelecek ve rahatsız etmeyecektir. Yine de rahatsız etmesi halinde içine bir kaşık da süzme bal eklenip bu şekilde de tüketilebilir. Bu şekilde hazırlanan elma sirkeli ve ballı su, aç karnına ve uyku öncesinde olmak üzere günde iki defa içildiğinde hem metabolizmayı hızlandırır hem de kilo vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda bu şekilde sirke tüketilmesi halinde vücutta birikmiş olan toksinler de atılacaktır.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

  • Elma suyu fermantasyonu ile elde edilen elma sirkesi doğal ve son derece faydalıdır. Sirke kullanımı hem bedensel temizlikte hem de ev temizliğinde oldukça yararlı etkiler sağlamaktadır.
  • Saçların duş sonrasında elma sirkesi ile durulanması, saçları çok daha parlak bir görünüme kavuşturacaktır. Bir miktar sirke, şampuanın içine de eklenebilir. Sirke ile saçlar durulandıktan sonra bir kez de ılık su ile durulanması yeterli olacaktır.
  • Doğal olarak üretilmiş olan elma sirkesi cilde de çok iyi gelmektedir. Cildin PH dengesinin düzenlenmesine yardımcı olan elma sirkesinin kullanımı için, bir bardak sirke iki bardak su ile seyreltilmelidir. Bu yöntem cilt lekelerine, güneş lekelerine ve sivilce izleri ile kızarıklıklara da çok iyi gelmektedir. Hazırlanan bu sirke toniği ile sabahları ve akşamları bir pamuk yardımıyla cilt silinmelidir.
  • Siğillerin tedavisi için de elma sirkesi kullanılabilmektedir. Bunun için bir parça pamuğa bir miktar elma sirkesi dökülür ve uyku öncesinde siğilin üzerine konur ve buraya bantla sabitlenir. Siğilin yeniden çıkmaması için aynı işlem birkaç gece boyunca tekrarlanmalıdır.
  • Dişte oluşan plak ve lekelerin ortadan kaldırılması için de elma sirkesi ile gargara yapmak, fırçayı elma sirkesine batırıp dişleri bununla fırçalamak ve sonunda su ile ağzı çalkalayıp durulamak, dişlerin beyazlamasını sağlayacaktır.
  • Yaz aylarında ve tatilde dikkatsizlik sonucu oluşan güneş yanıklarının tedavisi için banyo suyuna bir bardak kadar elma sirkesi eklenir ve bu suda 10 dakika beklenir. Yanıklar iz bırakmayacak ve çok kısa zamanda iyileşme gösterecektir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git