Bilgi Yeriniz

Dışarıda Kalan Yoğurt Bozulur mu?

06.07.2018
15.779
Dışarıda Kalan Yoğurt Bozulur mu?

Asıl ham maddesi süt olan yoğurt, sütün mayalanması ile elde edilir. Sütün tazeliği, içerisinde bulunan katkı maddeleri yoğurdun bozulmasını direkt etkileyen faktörlerdir. Yapısı dışında, muhafaza ederken bizlerin de dikkat etmesi gereken noktalar vardır.

Yoğurdun içerisinde mayalar bulunur. Bu mayalar sıcaklığa bağlı olarak ürer. Sıcaklık arttıkça yoğurdun bozulması da kaçınılmaz hale gelir. Bu nedenle yoğurdu özellikle yaz aylarında buzdolabında muhafaza etmelisiniz. Eğer hiç kapağını açmadıysanız da serin ve güneş almayan bir yerde bekletebilirsiniz. Aksi halde bozulma süresine siz bile şaşırabilirsiniz.

Hazır alınan yoğurtların içerisinde bulunan katkı ve koruyucu maddeler bozulma süresini uzatır. Fakat hazır alınan yoğurt da olsa oda sıcaklığında veya daha yüksek sıcaklıklarda uzun süre bekletilmesi ile marketlerden aldığınız hazır yoğurtlarda bozulur.

Ev yapımı yoğurtların ömrü zaten oldukça kısadır. Mümkün olan en kısa zamanda tüketilmesi gerekir. Zaten çok dayanmayan bu yoğurtların, dışarda bekletilmemeleri gerekir. Emek vererek hazırladığınız yoğurdunuzun bozulmaması için buzdolabında saklama işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Bozulan Yoğurt Nasıl Değerlendirilir?

1-)Hamur İçerisinde Kullanılabilir

Yoğurdun içerisindeki mayaları, hamur tutarken faydalanabilirsiniz. Nasıl olurunu düşünmeyi bir kenara bırakıp, kullandıktan sonra lezzetini çıkarmaya bakabilirsiniz.

Hamuru hazırlayıp, kabarması için yarım saat bekledikten sonra kızartıp afiyetle yiyebilirsiniz.

2-)Çökelek Yapılabilir

Çökelek veya diğer adıyla ekşimik, ekşi yoğurttan elde edilen bir peynir türüdür. Bunun gerekli olan şey ekşiyen bir yoğurt ve sudur. İlk olarak yapmanız gereken ekşiyen yoğurda su ilave ederek ayran kıvamına getirmenizdir. Daha sonra hazırladığınız bu ayranı uygun büyüklükte bir tencereye ilave etmeniz gerekmektedir.

Tencereyi ocağa alınız ve orta ateşte kaynayana kadar bekleyiniz. Tencerenin dibinin tutmaması için sürekli karıştırmanızda fayda var. Fakat ara sıra karıştırarak da bunun önüne geçebilirsiniz. Kaynattıktan sonra 1 saat bekletiniz. Bu bekleme sürecinde kıvamı koyulaşacaktır.

Bir saatin sonunda bir tülbent ayarlamalısınız. Bu tülbent karşımın süzülmesine yardımcı olacaktır. Karışımı tülbente boşaltarak süzme işlemine başlayabilirsiniz. Ardından lavaboya veya musluğa tülbenti bağlayın, altına bir kap da koyabilirsiniz. Suyu ne kadar çok süzülürse peynirin saklama süresi de o kadar artar. Güzelce süzdükten sonra tuz ekleyerek de saklama süresini arttırabilirsiniz.

3-)Ayran Yapılabilir

Eğer yoğurdunuz çok ekşimemiş ise ayran yapımı da oldukça kolaydır. Kolay olmasının yanı sıra lezzetli de olacaktır. İçerisine istediğine göre fesleğen veya nane de ekleyebilirsiniz. Biraz da tuz ilave ederek, yoğurdu çöpe atmak yerine serin serin tüketebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.