Bilgi Yeriniz

Diş Ağrısı Göze Vurur mu?

10.04.2018
2.921
Diş Ağrısı Göze Vurur mu?

Diş ağrısı, kişinin yaşayabileceği en şiddetli ve yoğun ağrılar sıralamasında başlarda gelmektedir. Dişlerinde çok yüksek derecede iltihaplanma görülen kişilerde, bu ağrının etkisi ile gözlerde de çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunlar arasında, gözlerde kızarıklık ve şişlik dile getirilebilir. Diş kökleri, kulak ve göze kadar ulaşabilmekte ve bu bölgelerde çeşitli semptomlara yol açabilmektedirler.

Diş ağrısı genel olarak çürükler nedeniyle meydana gelmektedir. Bunun yanında diş etlerinden kaynaklanan sorunlar, polpitler ve apseler de yer almaktadır. Aynı şekilde hiçbir sebep yokken, yalnızca yirmilik diş olarak tabir edilen dişlerin çıkmaya başlaması bile dişlerde dayanılmaz yoğun ağrılara yol açabilir. Hatta bu dişlerin enfeksiyona yakalanma olasılığı da oldukça yüksektir ve kişinin direncini düşürebilir.

Diş Ağrısı Göze Neden Vurur?

Diş kökleri, özellikle de yetişkin bireylerde azı dişlerinin kökleri, sanıldığından çok daha uzundur. Çürüğün diş köküne kadar uzanması, bu bölgedeki çene kemiğinin delinmesine yol açarak, daha başka bölgelerde hem hasar oluşumuna hem de ağrı hissedilmesine neden olabilir. Bu da zamanla diş ağrısının başta, çenede, kulakta ve gözde hissedilmesine yol açar.

Diş Ağrısının Göze Vurması Belirtileri Nelerdir?

  • Baş bölgesinde şiddetli ağrı,
  • Düşünceleri toparlayamama,
  • Vücut ısısının yükselmesi,
  • Çift görme yahut görmede güçlük,
  • Ağız içinde hassasiyet ve ağrı,
  • Ağız içinde şişlik oluşması.

Sayılan bu belirtiler, ciddi semptomlardır ve mutlaka önlem alınması gerektiğinin göstergesidir. Bu tür belirtileri sorunun dişten daha ileri bir boyuta gittiğinin göstergesidir. Ağrı, bu aşamadan sonra beyinde kalıcı hasara yol açan etkilere sahip olabilir. Çok şiddetli zonklama ve ağrılar, kalp krizi ve hatta beyne giden damarlarda sorunlara yol açabilir. Kişi dikkate almadığı ve basit gördüğü bir diş ağrısı nedeniyle felç bile olabilir. Bu yüzden diş ağrısı gözde hissedilmeye başlamadan mutlaka derhal doktora gidilmelidir. Ağrı sinyallerini ilk verdiğinde ihmalkâr davranmadan, derhal doktora muayene olmak gerekir.

Diş Ağrısı Tedavisi

Dişlerin sağlıklı olması, bireyin yaşamını ciddi anlamda olumlu yönde etkileyen bir durumdur. Ağız içi sağlığına dikkat eden ve dişlerine iyi bakan bireyler, genel olarak ileri yaşlara kadar diş sorunları ile karşı karşıya kalmazlar. Bu da sağlıklı bir yaşam anlamına gelir.

Dişlerde çürük ilk fark edildiğinde, doktordan korkmadan gitmek ve gerekirse dişi tedavi ettirmek gerekir. Çürüğün ilk evresinde, tedavi sürecinde herhangi bir ağrı hissedilmez. Yalnızca uyuşturma için minik bir iğne vurulur ve dolgu işlemi yapılır. Ancak ilerleyen dişlerin tedavisinde kanal tedavi yöntemi ya da son çare olarak dişin çekilmesi, oldukça acılı bir süreç olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.