Deri Altında Yanma Hissi

Deri Altında Yanma Hissi
20 Mart 2018 tarihinde eklendi, 3.298 kez okundu.

Deride yanma hissi ve tedavisi uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi gereken ve kişinin gün içinde kendisini rahatsız hissetmesine neden olan bir durumdur. Bu şikayetin bir çok nedeni vardır. Özellikle deri altında uyuşma ve karıncalanma durumu, yanma hissine de hazırlamaktadır. Diğer neden ise sinirlerdeki baskıdır. Bu durum aynı zamanda gün boyunca hareketsiz kalan kişilerde de görülmektedir.

Deri Altında Yanma Hissinin Nedenleri Nelerdir?

  • Sinir Sıkışması: Hastalık pek çok nedene bağlı olarak gelişmekle birlikte sinirlerin dokulara uyguladığı baskı, sarsıntı, stres, fıtık gibi problemler de sinir sıkışmasına neden olmaktadır.
  • Alerjiler: Bağışıklık sistemindeki hasarlar neden olduğu alerjik reaksiyonlar oluşur. Bu alerjik reaksiyona neden olacak bir madde ile temas sonucunda oluşur. Söz konusu temas ile birlikte kızarıklık, kaşınma ve yanma oluşabilir. Çeşitli kokular, krem ya da kozmetik ürünleri bu şikayetleri yaratabilir.
  • Şeker Hastalığı: Kandaki şekerin normal düzeyinden fazla olması sonucunda oluşur. Bu sorun vücut içerisinde yanma hissi doğurabilir.
  • Vitamin Eksikliği: Sağlıksız beslenme sonucunda ortaya çıkar. Bu eksiklikler vücutta yanma hissine neden olabilir.
  • Ciltte Enfeksiyon: Cildin üzerinde veya altında meydana gelen değişimlerin sonucu olan yanma hissi ciltte kızarma meydana getirebilmektedir. Zona bu hastalığa örnek verilebilir. Sedef Hastalığı,
  • Egzama: Cildin aşırı kuruması, stres sonucunda hastanın cildinde oluşan kabuklanmalardır. Yaralanması ve kanaması gibi durumlar bu yanma hissini daha çok hissettirebilir.
  • Diğer Nedenler: Bunlar dışında cilt, güneş yanıkları ya da romatizma hastalıkları deride yanma hissine neden olabilir.
  • Nöropati: Yanma hissine neden olan hastalık sebepleri arasındadır. Şekerin nedeniyle sinirlerde oluşan tahribata denir. Geri dönülemez sonuçlara neden olur. Bu yüzden dikkate almak gereklidir. Bunun dışında kapsaisin maddesi yoğunlaştırılmış şekilde kullanılırsa deri altında yanmaya sebep olur.

Bu hissin oluşması kişinin yaşı, cinsiyeti, işi gibi çeşitli durumlarla birlikte değerlendirilerek şikayetlerin nedeni ve tahliller ile birlikte değerlendirilir. Bu his uzun zaman süresince devam ettiyse uzman bir doktorun görmesinde fayda vardır.Bu durum genellikle kısa sürelidir. Ancak ciddi hastalık belirtilerinden kaynaklanan bir durum ise bir cilt doktoruna başvurulması ve şikayetin kaynağının bulunarak tedavisinin yapılması gereklidir. Nedenin psikolojik olması durumunda farklı ilaçlar kullanılabilir.

Alerji durumu varsa doktor ve hasta tarafından bu rahatsızlığın meydana geldiği zamanda hastanın maruz kaldığı şeyler düşünülerek, sorunun kaynağına erişilmeye çalışılır. Bu nedenle hastanın şikayet kaynağı konusunda fikir sahibi olması önemlidir. Alerji ilaçları ve şikayetin kaynağı çözüme ulaşılmasın yolunda önemli adımlar sağlar. Ancak bu ilaçların kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git