Bilgi Yeriniz

Dana Eti Nasıl Yumuşatılır?

02.05.2018
4.859
Dana Eti Nasıl Yumuşatılır?

Dana eti, en çok tercih edilen et türüdür ve marine edilmesi halinde hem daha kolay pişmekte, hem de çok daha leziz bir hale gelmektedir. Dana etinin çok sert olması halinde, yumuşatmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır.

Dana Etini Yumuşatma Yöntemleri Nelerdir?

  • Dana etinin yumuşatılmasında kullanılabilecek ilk yöntem, zeytinyağı kullanımıdır. Zeytinyağı aynı zamanda etin dinlendirilmesinde de oldukça etkili bir yöntem olarak tercih edilmektedir. Bunun için zeytinyağı içinde et bir süre bekletilmelidir. Daha farklı aromalar elde edilmesi için zeytinyağının içerisine ete yakışan çeşitli baharatlar da eklenebilir. Pişirme öncesinde etin zeytinyağında 1 saat kadar bekletilmesi yeterli olacaktır. Bekletme sonrasında et arzu edilen şekilde pişirilebilir.
  • Etin süt içinde bekletilmesi de etin lezzet kazanmasını sağlamaktadır. Süt içeriğinde yer alan aitler, etin çok daha yumuşak bir hale gelmesini sağlar, bu da eti çok daha lezzetli bir hale getirir. Bir kabın içine bir miktar süt konur ve et kabın içine eklenir. Süt, etin üzerini çok az geçecek seviyede olmalıdır. Damak zevkine uygun olarak sütün içine tıpkı zeytinyağında olduğu gibi baharat eklemesi yapılabilir. Süt içine yatırılan et, iki saat bu şekilde bekletilmelidir. Kabın kapağı da bu süre boyunca kapalı tutulmalıdır. Bu iki saatlik süre içinde etin birkaç kez ovalanması, sürenin daha sürmesi için kullanılabilecek bir püf noktadır.
  • Et haşlama için kullanılacaksa, haşlanan suya yarım çay bardağı kadar sirke eklenebilir. Aynı şekilde haşlama suyuna bir dilim ekmek koymak da etin yumuşamasını sağlayacaktır.
  • Et kızartma usulü ile pişirilecekse, mühürleme işleminde geçirilmelidir. Mühürleme yapılırken, kızartma yapılacak olan tava et içine konmadan önce kızgın bir hale getirilmelidir. Bu işlem esnasında tavaya yağ konmaması daha iyi olur. Ancak et marine edilmemiş durumda ise tavaya bir miktar yağ eklenmelidir. Tavaya dizilecek olan etlerin kalınlığı en fazla 3 cm olmalıdır, etin çevrilmesi esnasında metal gereçlerin kullanılması, etin tadını ve yumuşaklığını bozacağı için tahta spatula türü gereçler kullanılabilir. Etin renginin dönmesi, mühürleme işleminin tamamlandığının göstergesidir.
  • Kısa süre içinde marine edilip pişirilmesi gereken etler ise pratik bir şekilde yumuşatılabilir. Bunun için et bir kaşık kadar karbonat ile güzelce ovulur ve bir şişe maden suyu içinde et bir süre bekletilmelidir. Bekleme süresi en az yarım saat olmalıdır. Daha sonra et güzel bir biçimde yıkanmalı ve arzu edilen şekilde pişirilmelidir.

Dana Etini Yumuşatırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dana etinin buzdolabından çıkarıldıktan sonra doğrudan pişirilmesi, yapılan en büyük hatalardan bir tanesidir. Buzdolabından çıkan etin bir müddet oda sıcaklığında bekletilmesi, etin çok daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Çünkü ısının bir anda yükselmesi, eti sertleştiren bir durumdur. Etin kasaptan alınması sırasında da dinlenmiş olması önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.