Bilgi Yeriniz

Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir?

10.07.2018
2.497
Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir?

Lavabo kokusu, özellikle banyolarda havalandırma kısıtlı olduğu için ya da giderler ile alakalı bir problem olduğunda yoğun miktarda kokmaktadır. Bu koku giderilmesi zor bir koku değildir fakat sürekli olarak temizliğine dikkat etmek gerekmektedir.

Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir?

1-)Temizliğine Özen Göstermelisiniz

Lavabonuzu belirlemiş olduğunuz aralıklarda düzenli olarak temizlemelisiniz. Bu konuda kimyasal kullanabileceğiniz gibi kokunun giderilmesinde sirke de büyük rol oynamaktadır. Hem doğal bir temizlik yapmış olursunuz hem de olan kokuyu rahatlıkla giderebilirsiniz. Aynı şekilde lavabo temizliğinde parlatmak amacıyla karbonat kullanmanız da aşınmayı önleyeceği gibi banyonuzun daha temiz gözükmesini sağlamaktadır.

2-)Gider İle İlgili Bir Problem Varsa Bir Tesisatçı Çağırmalısınız

Lavabo kokularının en büyük sebeplerinden biri de giderlerdir. Giderlerin su kaçırması ya da çok eski olmasından dolayı koku oluşumu meydana gelebilmektedir. Eğer böyle bir problem varsa çok fazla beklemeden bir tesisatçı çağırmanız, olabilecek daha büyük problemlerin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Bu şekilde kokuyu da gidermiş olursunuz.

3-)Rutubet

Rutubet oluşumunu engellemek kısa süreli mümkündür fakat uzun vadede zaman alan bir süreçtir. Rutubetten dolayı da koku oluşumları meydana gelebilir ve bunu duvarlardan kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Böyle bir durumdan dolayı koku oluştuğunu düşünüyorsanız, banyolarınızı sık sık havalandırmalısınız. En azından evi havalandırdığınızda banyo kapınızı da açık tutmanız içerideki havanın değişmesine neden olacaktır.

4-)Banyo Parfümü

Banyo parfümü kokuları büyük oranda bastırabilmektedir. Eğer lavabodaki koku çok yoğunsa birkaç koku kullanmak, kötü kokuyu bastırmak açısından daha verimli olacaktır. Aynı zamanda koku için sadece naftalin de kullanabilirsiniz. Lavabolarınıza bırakacağınız naftalin de her el yıkamanızda suya temas etmesi ile birlikte içerideki kötü kokuyu büyük oranda bastıracaktır.

5-)Lavabo Tıkanıklığı

Lavaboların tıkanması sonucunda da koku oluşumu meydana gelebileceği için karbonat ve sirke karışımı kullanarak da bu tıkanıklığı kolayca çözebilirsiniz.

Lavabodan Koku Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

  • Banyodaki klozetin tam monte edilmemesi sonucunda koku oluşabilmektedir. Aynı şekilde her sifon çekmenizde klozetin altından su çıkıyorsa, bir tesisatçı bu sorunu çözebilecektir.
  • Kokuların bir diğer nedeni de banyo borularında tıkanıklıktır. Eğer koku ile birlikte su basması gibi problemlerde yaşıyorsanız, boruların tıkandığını düşünebilirsiniz.
  • Eğer çok sık kullanmadığınız lavabodan koku geliyorsa, sifonun kullanılmamasına bağlı olarak biriken su koku yapabilmektedir.

Lavabo Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ağartıcı deterjanlar ile yapılan sürekli temizliklerde plastik borularda aşınmalar meydana gelebiliyor. Bu yüzden lavabo temizliğinizi sirke ve karbonat ile yapabilirsiniz.
  • Uzun vadede temizlik yapmama özen göstermelisiniz. Kalıcı kireçlenmeler ya da paslanmalara sebep olabilirsiniz.
  • Lavabonuzu havalandırmalısınız. Özellikle rutubetli ise bu banyodaki tüm malzemelerin ömrünü azaltacağından mümkün olduğunca banyo pencerenizi açık bırakmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.