Damar Seğirmesi

Damar Seğirmesi
22 Mart 2018 tarihinde eklendi, 3.852 kez okundu.

Damar seğirmesi ya da damar atması, ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle bu duruma yol açan etmenlerin tespiti, tedavi süreci için hayli önem arz eder. Çünkü basit gibi görünen bir damar seğirmesi sonucunda, damar tıkanıklığı gibi ciddi bir rahatsızlık da ortaya çıkabilir. Damar tıkanıklığı ise başta kalp sorunları olmak üzere bedensel olarak hayati risk taşıyan başka hastalıklar için de tetikleyici bir rol üstlenmektedir.

Damar Seğirmesinin Nedenleri Nelerdir?

  • Damar seğirmesine neden olan en önemli durum, damarlarda meydana gelen tıkanıklıktır. Damarlarda kan dolaşımı ile ilgili bir sorun meydana geldiğinde, bu genel olarak damarlarda seğirme ile belirti verir.
  • Uzun süre hareketsiz kalan kişilerde, uzun saatler boyunca masa başında çalışmak durumunda kalan bireylerde de damar seğirmesi sorunu sıklıkla meydana gelebilmektedir. Kişinin günlük hayatta küçük ve az da olsa egzersiz yapmıyor olması, bunun yanın da yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan damar sorunları da damarlarda seğirme olarak kendini gösterebilir.
  • Bazı durumlarda ise, damar seğirmesi psikolojiktir. Daha çok yetişkin bireylerde görülen bu durum, strese bağlı olarak görülebilmektedir. Gün içinde yoğun stres altında yaşayan ya da çalışan bireylerde, stres faktörüne bağlı olarak çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Stres genel olarak bedensel rahatsızlıkların temel sebeplerinin başında gelir. Bu nedenle olabildiğince stres, endişe ve kaygı verici durumlardan uzak durulması tavsiye edilmektedir.
  • Sinir sistemi ile ilgili bir sorun sonucunda da damar seğirmesi görülebilmektedir. Sinir sıkışması ya da sinirlerde bir şekilde hasar meydana gelmesi sonucunda, özellikle de beyin damarlarında seğirme ortaya çıkabilir.
  • Vücudun belli bir bölgesinde baskı oluşması, sürekli ya da sık aralıklarla aynı bölgeye yük bindirilmesi sonucunda da damar seğirmesi ortaya çıkabilir. Kısa sürdüğünde bir sorun yaratmayan bu seğirmeler, uzun zaman devam ettiğinde kişinin ağrı hissetmesine de yol açabilmektedir.

Damar Seğirmesi Tedavisi

Başlı başına bir hastalık olarak değerlendirilmeyen damar seğirmesinde, ciddi bir durum söz konusu ise mutlaka ilk olarak doktora gidilmesi çok önemlidir. Ancak kısa süreli ve sık tekrarlanmayan şekilde ortaya çıkan seğirmelerde, bireysel olarak da yapılabilecek bazı işlemler bulunmaktadır.

Bir rahatsızlık olmadığı halde ortaya çıkan damar seğirmesi, büyük bir olasılıkla hareketsizlik nedeniyle oluşmuştur. Bu yüzden de kişinin mutlaka yürüyüş ya da aerobik hareketleri gibi egzersizleri hayatında uygulaması, bunları bir alışkanlık haline getirmesi ve günlük rutininde uygulaması gerekir. Doğru ve düzenli şekilde yapılan egzersiz hareketleri, bedensel sağlığın korunmasında ve damar seğirmelerinin ortadan kaldırılmasında önemli bir etkiye sahiptir.

Kişinin yatış şekline dikkat etmesi de damar seğirmesi sorununun çözümü için oldukça önemlidir. Vücudun bir bölgesinde baskı oluşmayacak biçimde seçilen yatış pozisyonu, seğirmelerin kısa sürede ortadan kalmasına yardım edecektir. Gece boyunca aynı pozisyonda değil de, farklı şekillerde uyumak, vücudun tek bir bölgesine yük binmesine engel olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git