Bilgi Yeriniz

Boğazımın Altındaki Bölgede İğne Batması Hissi

12.03.2018
17.620
Boğazımın Altındaki Bölgede İğne Batması Hissi

Boğaz ağrısının ortaya çıkması ile birlikte kişide boğazda iğne batması hissi de meydana gelebilmektedir. Farklı nedenlere dayansa da, ilk olarak akla boğaz enfeksiyonları gelmektedir. Bu durumda boğazın her iki tarafında ya da tek taraflı olarak batma hissi ortaya çıkabilir.

Boğazda İğne Batması Hissi Nedenleri Nelerdir?

  • Kişide yutkunma ile birlikte ortaya çıkan iğne batması hissi, daha çok kış aylarında görülen soğuk algınlığının etkilerinden bir tanesidir. Ancak bazı kişilerde mevsimsel olmayan nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir. Bu hissin yanı sıra boğazda yanma, acı ya da ağrı hissi de meydana gelebilmektedir.
  • İğne batma hissi sadece yutkunurken ortaya çıkıyor ve kişiye rahatsızlık veriyor ise, bu durumda bademciklerde iltihaplanma ya da bademciklerin şişmesi de söz konusu olabilir.
  • Boğazda iğne batması hissine neden olan bir rahatsızlık da faranjittir. Daha çok kışın soğuk havalarda faranjitin nüksettiği bilinmektedir. Genel olarak faranjit belirtileri arasında; boğazda ağrı, yutkunamama, boğazı temizleme refleksi, gıcıklanma bulunur.
    Faranjitin tedavi edilmemesi sonucunda, kronik bir hastalık haline gelebilmekte ve kişiyi yaşamının büyük bir bölümünde zor durumda bırakabilmektedir.

Yutkunurken Ağrı ve Batma Hissi

  • Boğazda batma ve ağrı hissi yalnızca yutkunma sırasında ortaya çıkıyorsa; bunun nedenlerinden bir tanesi de, boğaz enfeksiyonunun yanı sıra yemek borusu rahatsızlıkları da olabilir. Boğaz enfeksiyonu bulunan kişilerde besin tüketimi esnasında aşırı bir ağrı ve zorlanma hissi ortaya çıkar. Yemek borusu ile ilgili rahatsızlıklarda ise, fizyolojik sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Durumun ilerlememesi ve kronik bir hal almaması için mutlaka tedavi sürecine girilmesi önerilmektedir.
  • Boğazda meydana gelen tümör oluşumları, yutkunma ya da normal zamanda iğne batma hissine neden olabilmektedir. Daha çok yemek esnasında boğazda bir takılma hissi şeklinde açıklanan bu durum, cerrahi müdahale gerektirebilir. Tümörün yanı sıra tiroid bezleri ile ilgili sorunlardan dolayı da batma hissi oluşabilir. Bunlara ek olarak, sigara tüketiminin çok fazla olması, boğazda hem enfeksiyon oluşmasına neden olabilir hem de sağlığı olumsuz yönde etkiler. Aynı zamanda boğazda tahrişler de sigara kullanımı sonucunda meydana gelmektedir.
  • Kişinin yoğun stres ve kaygı faktörlerine maruz kalması, psikolojik olarak etki yaratabilir ve bu da fiziksel bazı sorunlara yol açabilir. Boğazda iğne batma hissi de bunlardan bir tanesidir. Ciddi bir sorun olmamakla birlikte, kişinin stres düzeyi eski haline döndüğünde bu sorun da ortadan kalkacaktır. Yine de uzun süren batma, yanma ve kaşıntı gibi durumlarda kişinin uzman bir doktora gitmesi ve muayene olması tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.