Çamaşır Makinesi Deterjan Gözü Nasıl Temizlenir?

Çamaşır Makinesi Deterjan Gözü Nasıl Temizlenir?
26 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 2.827 kez okundu.

20. yüzyıla kadar derelerde, evde leğende yıkanmak durumunda olan çamaşır sorunu, çamaşır makinesi gibi hayat kurtarıcı bir makineyle çözülmüştür. Çamaşır makinesi hem su tasarrufu sağlıyor hem de elleri buruşmaktan ve zarar görmekten alıkoyuyor. Oldukça pratik olan bu makinelerin kullanımı için tek yapmanız gereken çamaşırın kumaşına, türüne uygun programı tuşlamak ve deterjan gözüne yeterli miktarda deterjan ve dilerseniz yumuşatıcı eklemek.

Mükemmel olmayan her ev aleti gibi çamaşır makinesinde de çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Çamaşır makinesi su ile çalışıyor olsa da bu kendisini temizlediği anlamına gelmiyor. İç temizlik ve deterjan gözü temizliği bu noktada devreye giriyor. Örneğin; çamaşır makinesinin deterjan gözündeki deterjanı almaması, kimi zaman çamaşırları sıkmadan bırakmış olması gibi. Fakat bu problemlerin giderilerek, makinenin düzgün çalışmasını sağlamak mümkündür.

Çamaşır Makinesi Neden Deterjan Gözündeki Deterjanı Almaz? Deterjan Gözü Neden Kirlenir?

 • Bu tür bir sorunda ilk yapılması gereken şey, makinenin bağlı olduğu çeşmeyi kontrol etmektir. Çamaşır makinesine yeterli miktarda su gelmediğinde, makine deterjanı almamaktadır.
 • Çamaşır makinelerindeki su giriş vanalarında meydana gelen arızalar da makinenin deterjanı almamasına sebep olabilir. Vanalarda problem olduğunda, su basınçsız olarak makineye geçer. Bu yüzden, su giriş vanalarını kontrol etmelisiniz.
 • Makinenin deterjan gözündeki klepenin oturup oturmadığının da kontrolü yapılmalıdır.
 • Kullanım hatası da diğer bir sebep olabilir. Yıkama öncesinde deterjan ve yumuşatıcı koyarken belirli bir ölçek kullanılmalıdır, bu ölçek paketlerin içinde veriliyor olabilir veya dışarıdan satın alabilirsiniz. Fazla deterjan eklenmesi durumunda, bir sonraki yıkamanızda önceki yıkamadan kalan topaklanmış deterjan parçaları, makinenin yeni deterjanı alamamasına sebep olacaktır. Deterjan gözünde kalıntı olmaması için her yıkamada kontrolünün yapılması ve varsa düzenli olarak temizlenmesi gerekir.
 • Bu tedbirler alınmasına rağmen makineniz hala deterjanı almıyorsa, servise başvurmanız gerekecektir.

Deterjan Gözü Nasıl Temizlenir?

 • Temizlik sırasında ellerinizi korumak için eldiven kullanımı önemlidir.
 • Çamaşır makinesinin veya deterjan gözünün temizliğinde ağır kimyasal ürünler kullanılmamalıdır.
 • Deterjan gözü temizliği, makinenin kullanım sıklığına göre haftada 1 gibi bir sürede düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Önceki yıkamanızdan arta kalan deterjan birikintileri, deterjan gözünde küflenmeye sebep olabilir. Yapacağınız ilk şey deterjan gözünü makineden çıkarmaktır. Bazı makinelerde yumuşatıcı gözüne bastırarak bunu çıkarabilirken, bazılarında dip kısmına bastırarak çıkarılır. Makinenin kullanma kılavuzunda bunu görebilirsiniz.
 • Sonrasında, çıkardığınız deterjan haznesini musluğun altına tutarak mümkün olduğunca kalıntılardan arındırın.
 • Kalan tortuları temizlemek için ise nemli bezle gözü silebilirsiniz.
 • Nemli bez yetersiz gelirse deterjan gözüne ılık su doldurup biraz bekletebilirsiniz. Sonra da suyla durulayabilirsiniz.
 • Karbonat da diğer bir alternatif kimyasaldır. Karbonatlı sıcak suyla haznedeki kalıntıları çıkarabilirsiniz.
 • Son olarak hazneyi yıkayıp makineye geri takabilirsiniz ve bu işlemleri haftada 1 defa tekrarlayın.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git