Bilgi Yeriniz

Boyunda Çıtlama

21.04.2018
3.030
Boyunda Çıtlama

Boyunda çıtlama, tek bir defaya mahsus olarak ortaya çıkabildiği gibi kişinin hareket etmesi ile bağlantılı olarak sürekli bir biçimde de görülebilmektedir. Çıtlama ile birlikte ağrı da oluşuyorsa, bu durum bir sorun olarak değerlendirilmelidir. Boynun zorlanacağı ya da yorulacağı hareketler nedeniyle de boyun çıtlaması bir sağlık sorunu olarak değerlendirilebilmektedir. Durumun tedavi gerektirmesi halinde muhakkak nedenlerinin belirlenmesi gerekir.

Boyunda Çıtlama Nedenleri Nelerdir?

  • Kişinin başından geçen travmatik durumlar sonucunda, alınan darbenin boyutuna göre değişen çıtlama sesi ortaya çıkabilir. Çıtlama sesi travma durumunda mutlaka önemsenmelidir, aksi halde ciddi bir hayati risk ortaya çıkabilir. Darbe alındıktan sonraki aşamada, boyundaki çıtlama sesi kalıcı hale gelebilir. Yahut sadece bazı boyun hareketleri sonucunda çıtlama ortaya çıkabilir. Çıtlamanın boyutu alınan hasar ile doğru orantılı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak çıtlama sesi az olsa da mutlaka en azından muayene olunması gerektiği bilinmelidir.
  • Boyunda ortaya çıkan ve pek çok kişide özellikle de yaşa bağlı biçimde ortaya çıkan boyun kireçlenmesi, çıtlamanın temel nedenlerinden bir tanesidir. Daha çok eklemlerde meydana gelen kireçlenme, kemiklerde ağrı ve acı hissine de yol açabilmektedir. Başlangıçta önemsenmeyen boyun kireçlenmesi, ilerlediğinde kişide ciddi hareket kısıtlılıklarına ve ağrılara yol açan sıkıntılı bir hastalıktır. Genel olarak tedavi için fizik tedavi yöntemleri kullanılmakta ve hastalığın olumsuz etkileri azaltılmaktadır.
  • Hassasiyeti fazla olan bölgelerden bir tanesi olan boyun bölgesinde, kemik yapısında bazı durumlar ve darbeler sonucunda çatlak ve kırık oluşumu gözlemlenebilmektedir. Bu durumda acı hissi çıtırdama ile birlikte ortaya çıkan belirtilerden bir tanesidir. Kırık ve çatlak mevcut ise kişinin kesinlikle bulunduğu yerde ve konumda sabit kalması, tıbbi müdahale gerçekleşene kadar sakin kalması gerekir. Aksi halde hayati risk ortaya çıkacaktır.
  • Boyunda çıtırtının nedenlerinden bir tanesi de boyun düzleşmesidir. Düzleşme genel olarak masa başı çalışanlarında sıklıkla ortaya çıkmakta olup, boynun hep aynı pozisyonda ve öne eğik şekilde sabit olarak kalması sonucunda meydana gelir. Kişide boyun düzleşmesi mevcut ise gün boyunca boyun bölgesinde acı ve ağrı hissi ile birlikte çıtırdama da duyabilir. Bu durumda genel olarak ilk olarak doktor tarafından yorucu olmayan ve boyun bölgesinde çok fazla zorlanmaya neden olmayacak hafifi egzersiz hareketleri önerilmektedir. Bu egzersizler düzenli yapıldığında hep çıtırtı hem de ağrı hissi azalma gösterecektir.

Boyunda Çıtlama Tedavisi

Boyunda çıtlama, ilk duyulduğunda hasta tarafından her ne kadar önemsenmese de, ciddi bir kemik sorunu da olabileceği için mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Kireçlenme, düzleşme ya da kemiklerde kırık / çatlak sorunu ileri aşamalarda çok daha can yakıcı ve şiddetli ağrıların oluşmasına yol açabilecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.