Bilgi Yeriniz

Geceleri Uykuda Uyuşukluk

04.05.2018
1.992
Geceleri Uykuda Uyuşukluk

Geceleri uykumuzda olan uyuşukluk hissi, hemen hemen herkesin başına gelmiştir. Bu durum genelde kişinin yorgun olduğu zamanlarda aynı pozisyonda uzun süre uyumasından kaynaklı olmasıdır. Bunun yanında geceleri uyku esnasında oluşan el ve kollarda uyuşma hissinin nedeni ise yanlış şekilde yatış pozisyonlarıdır.

Uyku esnasında kişi farkında olmadan kollarının üstüne yatabilir, ellerini yastık altına, bacak arasına yerleştirip uykuya dalabilir. Bu gibi durumlarda kan dolaşımı yeterince sağlanamadığı için vücutta uyuşma ve karıncalanmalar meydana gelebilir. Fakat bunun dışında başka nedenlerden dolayı da gerçekleşebilecek bir durumdur. Sağlık olarak bakıldığı zaman, bu gayet her zaman olabilecek, normal, yadırganmaması gereken bir durumdur. Fakat bazen bu durumu ürkütücü bulanlarda vardır. Bu uyuşukluk hissinin ileri boyutları, uyku esnasında olan felç benzeri bir durumdur. Halk arasında ise karabasan olarak adlandırılmaktadır.

Geceleri Uykuda Uyuşukluk

Beynimizde sinirler bulunur. Bu sinirlerin kaslara gitmesi ile vücudumuzu hareket ettirebiliriz. Beyin hücrelerimiz, uykuda olduğumuzu ve uyanmamızı kaslarımıza bazen geç iletir. Bu durumda da şöyle bir ikilem içerisine düşeriz, zihin olarak uyanığızdır fakat sinirlerin kaslarımıza geç ulaşmasından kaynaklı, kaslarımızı aynı hızda kullanamayız. Bu anlarda da sanrılar görmeye başlarız.

Uykudaki uyuşukluk hissinin bir diğer sebebi iste strestir. Araştırmalara göre de çok fazla stres sahibi kişilerde geceleri kas sıkışması, hareket edememe gibi sorunlar gözlemlenmiştir.

Bu uyuşukluk hissinin bir diğer nedeni ise kronik bir rahatsızlığa bağlı olanıdır. Örneğin yüksek tansiyona sahip biriyseniz ve bazı geceleri vücudunuzu hareket ettirmekte zorlanıyorsanız, bu durum tansiyonunuzla ilgili olabilir. Kullandığınız bir ilaç var ise hemen onu almalı ve yakınınızdaki sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Uyuşukluk Hissinin Tedavisi

Gerçekleşen uyuşukluk hissi sürekli olarak meydana gelen bir problemse ve uyumakta ciddi problem yaşıyorsanız bir doktora gözükmenizde fayda var. Sürekli olarak sol kol uyuşması yaşıyorsanız da kalple ilgili bir durum söz konusu olabileceğinden yine bir doktora gözükmeniz gerekmektedir. Eğer böyle bir durum yoksa dikkat etmeniz gerekenler;

  • Uyumadan önce bir şeyler yememeye dikkat etmelisiniz. Özellikle ağır besinler tüketmeyin. Bu durum uyku öncesi vücudunuzu yorabilir.
  • Uyumadan önce bir bardak su için.
  • Uyku pozisyonlarınıza dikkat edin. Kolunuzun ya da bacağınızın üzerine yatmamaya çalışın. Kollarınız boşlukta olduğu zaman da uyuşukluk hissi yaşayabileceğinizden, buna da dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Gün içinde dengeli beslenmeye çalışın ve spor yapın. Spor yapmak da günün stresini büyük oranda azalttığı için düzenli ve sorunsuz bir uyku çekmenizde oldukça faydalı olacaktır.
  • B vitamini eksikliği çekenlerde de bu tür problemler yaşandığı için, B vitamini bulunan yiyecekler tüketmeye özen gösterin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.