Bilgi Yeriniz

Boynun Solunda Ağrı ve Omuzda Ağrı

20.04.2018
3.304
Boynun Solunda Ağrı ve Omuzda Ağrı

En sık ortaya çıkan sağlık problemlerinden bir tanesi olan boyunda tek taraflı ağrı ve omuz ağrısı, genel olarak uyku pozisyonlarının hatalı olmasından kaynaklansa da, farklı nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir.

Boynun sol tarafında görülen ağrı omuz bölgesine de yayılmakta ve günlük hayatta hareket etmeyi zorlaştırmaktadır. Aynı zamanda boyun ağrısı ile birlikte tutulma sorunu da ortaya çıkabilmektedir. Sol tarafta ağrı ortaya çıkması, kişilerde endişeye de yol açabilmektedir. Kalbin bu tarafa daha yakın bir konumda bulunması ve damarlarla ilgili bir rahatsızlık riski korkutucu olabilmektedir. Durumun ciddiyetinin anlaşılabilmesi için vakit geçirmeden doktora gidilmesi önerilmektedir.

Boynun Solunda ve Omuzda Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Boyun bölgesinin cereyanda kalması ve rüzgarın doğrudan bu bölgeye vurması sonucunda kas spazmı ortaya çıkabilmektedir. Masaj ve istirahat iyi gelecek ve ağrıyı büyük oranda hafifletecektir. Bu soruna çok sık rastlanmaktadır.
  • Sağ tarafına doğru dönüp uyuyan kişilerde, boyun ağrısı ortaya çıkabilir. Bunun nedeni sinirlerde sıkışma meydana gelmesidir. Ağrı daha çok boynun sol tarafında görülür.
  • Vaktinin çoğunu aynı pozisyonda oturarak geçirmek durumunda kalan kişilerde, sol ya da sağ tarafta boyun ağrısı ve aynı zamanda eş zamanlı olarak omuz ve sırt ağrıları ortaya çıkabilmektedir. Duruş bozuklukları devam ettiği sürece sorun da devam edecektir. Bu nedenle mola verilerek çalışılması ve oturma pozisyonunda iken dik durulması son derece önemlidir.
  • Kişinin bir travmaya maruz kalması, boyun bölgesine darbe alması gibi nedenlerle, sol boyun ağrısı yaşaması da söz konusu olabilir. Böyle bir durumda hasarın boyutunun net olarak ortaya konması ve durumun daha ciddi patolojik vakalara yol açmaması için doktora gidilmesi gerekmektedir.
  • Boyun bölgesi ağrılarında temel sebeplerden bir tanesi de kireçlenmedir. Uzun süre hareketsiz ya da baş öne doğru eğik şekilde çalışmak zorunda kalan kişilerde boyun kireçlenmesi çok sık ortaya çıkan bir problemdir. Bunun için doktor tarafından verilen egzersiz takvimine uyulması ve profesyonel bir fizik tedavi uygulaması oldukça yararlı olacaktır.

Boynun Solunda ve Omuzda Ağrı Tedavisi

Boynun sol kısmında ve omuzda ortaya çıkan ağrının tedavisinden önce, kişinin yastık ve yatak rahatsızlığını gözden geçirmesi gerekir. Yastığın çok yüksek ve çok alçak olması durumunda, bunlar uygun yükseklikte bir yastıkla değiştirilmeli, yatak ise vücuda uygun ortopedik bir yatak olmalıdır. Bunun yanı sıra uyku pozisyonunda değişikliğe gidilerek zamanla ağrıların geçmesi sağlanabilmektedir.

Ağrı uzun süre geçmiyor ya da artarak devam ediyorsa mutlaka doktora gidilmeli ve muayene olunmalıdır. Doktor tarafından verilen ilaçların kullanımında özenli olunması, tedavinin başarılı olması bakımından gereklidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.