Bilgi Yeriniz

Bitmiş Parfüm Şişeleri Nasıl Değerlendirilir?

24.05.2018
3.480
Bitmiş Parfüm Şişeleri Nasıl Değerlendirilir?

Günümüzde birçok kişi parfüm kullanımına dahil olmaktadır. Ancak parfüm bittikten sonra parfüm şişeleri boşa çıkmakta ve genellikle atılmaktadır. Oysa bitmiş parfüm şişeleri, farklı şekillerde değerlendirilebilir. Parfüm şişelerinin değerlendirilme yöntemleri kısıtlı olsa da, ekonomik ve denenebilir yöntemler olması durumu cazip hale getirmektedir.

Boş Parfüm Şişlerini Değerlendirme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Dolap İçi Kokusu

Dolapların içindeki havasız kokunun giderilmesi ve ferah bir hava yaratılabilmesi için boş parfüm şişelerinden yararlanılabilir. Kişisel zevke göre ağır ya da nispeten daha hafif kokulara sahip olan bitmiş parfüm şişeleri gardıroptaki raflara kapağı açık bir şekilde konularak dolabın mis gibi kokması sağlanabilir.

Ancak yaz ve kış aylarında daha farklı parfümler de kullanan kişilerin sayısı bir hayli fazladır. Bu durumda mevsimsel olarak biten parfüm şişeleri yenisi ile değiştirilebilir. Koku karmaşası ortaya çıkmaması için dolaba yerleştirilen ve kullanılmakta olan mevcut parfüm kokusunun farklı olmaması çok önemlidir. Çünkü iki parfümün kokusu karıştığında ortaya rahatsız edici ve ağır bir kokunun çıkabildiği de unutulmamalıdır.

Bu yöntemin uygulanışı sırasında, parfüm şişesi kapaksız olarak kıyafetlerin arasına yerleştirilir. Aynı şekilde kapağı da farklı bir dolap rafına yerleştirilmelidir. Bu yöntem kullanıldığında dolaptaki kıyafetler mis gibi kokacak ve kişinin kokusunun çok daha kalıcı bir hale gelmesini sağlayacaktır. Buna ek olarak parfüm kokusu, güve ya da küçük böceklerin oluşmasına da engel olmaktadır.

2-)Dekorasyon Malzemesi

Şişesi çok güzel bir tasarıma sahip olduğu için atılamayan birçok parfüm şişesi raflarda gün saymaktadır. Bunların dekorasyon malzemesi olarak kullanılabileceği unutulmamalıdır. Farklı şekil ve renklere sahip olan parfüm şişeleri banyo aynasının önünde sırayla dizildiğinde hoş bir görsellik yaratmaya ve banyonun havasını değiştirmeye yardımcı olabilir. Aynı şekilde duvar raflarına da birer ikişer adet boş parfüm şişesi yerleştirilerek hoş bir dekorasyon malzemesi oluşturmak mümkündür.

3-)Minik Vazolar

Bitmiş parfümlerin boş kalan şişeleri, çok güzel ve tatlı minik vazolar elde etmek için de kullanılabilir. Bunun için uygulanması gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

  • İlk olarak parfüm şişesinin sprey bölümü çıkarılmalıdır. Ancak her zaman tek seferde bu bölümü çıkarmak mümkün olmayabilir. Bu nedenle sprey kısmının çıkarılması için bazı aparatların kullanılması gerekebilir.
  • Yan keski ya da pense türü bir malzeme ile sprey kısmının metal bölümü gevşetilmeli daha sonra spreyli kısım hareket ettirilerek gevşetilmelidir.
  • Ancak metal bölüm kesik oluşumuna yol açabilir. Bu nedenle söküm sırasında dikkatli hareket edilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Sprey kısmı çıkan parfüm şişesinin içi arzu edilirse suyla yıkanabilir. Ancak hoş aromanın vazo durumunda iken de odaya yayılması için yıkanmaması daha iyidir.
  • Ağız kısmı açık olan parfüm şişesinin içine minik yapay çiçekler yerleştirilerek hoş bir şifonyer ya da sehpa süsü elde edilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.