Bilgi Yeriniz

Beyaz Pimapen Nasıl Temizlenir?

26.04.2018
4.017
Beyaz Pimapen Nasıl Temizlenir?

Son yıllarda ısı yalıtımı ve kullanım kolaylığı sağlayan pimapen pencereler, birçok yapıda sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Bu malzeme aynı zamanda dayanıklı olması nedeniyle de tercih edilmektedir. Ancak pimapen temizliği zor yapılan, üzerinde yer etmiş lekeler zor çıkan bir malzemedir. Temizliği için bazı önemli noktaların bilinmesi gerekmektedir.

Beyaz Pimapen Nasıl Temizlenir?

1-)Arap Sabunuyla Pimapen Temizliği

Yıllardan bu yana temizlik işlemlerinde kullanılan arap sabunu, akışkan bir yapıya sahip olmakla birlikte, yoğun kıvamlı bir sabun türüdür. Kullanımı esnasında sulandırmak gerekmektedir. Bir miktar arap sabunu bir miktar suya eklenir ve bulaşık süngeri ile köpürtülür. Bu sayede pimapendeki lekeler kolaylıkla çıkacaktır. Bu işlem sonrasında temiz su ve mikrofiber bez ile durulama işlemi yapılabilir. Mikrofiber bez, leke ve su bırakmadığı için tercih edilmektedir.

2-)Çamaşır Suyuyla Pimapen Temizliği

Çamaşır suyu, leke çıkarma ve beyazlatma özelliğine sahiptir. Bu yüzden de pimapen temizliği için rahatlıkla kullanılabilmektedir. Yalnızca pencerelerde değil, mutfakta, banyoda ve evin geri kalan tüm bölümlerinde kullanılabilmektedir. Ancak kullanımı esnasında dikkatli olunmalı, cilt ile temas ettirilmemelidir. Aksi halde ciltte yara açılması muhtemeldir. Aynı zamanda çamaşır suyu beyazlatma özelliğine sahip olduğu için renkli kıyafetlerde de leke bırakacaktır.

Çamaşır suyu ile pimapen temizliği oldukça kolaydır. Bir miktar suyun içine eklenen çamaşır suyu ile pimapenler silinir. Ardından duru suda ıslatılmış ve sıkılmış bez ile durulanır.

3-)Bulaşık Suyuyla Pimapen Temizliği

Elde bulaşık yıkarken kullanılan bulaşık deterjanı da pimapen temizliğinde sıklıkla tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Pimapende ortaya çıkan yağ lekelerinden kurtulmak için etkili bir seçenek olan bulaşık deterjanı, suya eklenerek bulaşık süngeri yardımıyla bu bölgelerin ovulması sonrasında lekeleri çıkarma özelliği göstermektedir. Aynı zamanda pimapenin dokusuna ve yapısına herhangi bir zarar vermemesi de önemli bir ayrıntıdır.

4-)Doğal Pimapen Temizleme Yöntemleri

  • Hemen hemen her yüzeyde sorunsuz bir temizleme malzemesi olarak kullanılan beyaz sirke, pimapen temizliği için de idealdir. Pimapenler silinirken suyun içine bir kahve fincanı beyaz sirke eklemek, lekelerin çıkarılmasını kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda bu malzeme ile camlar da tek silişte en yüksek performansın alınmasını sağlamaktadır. Beyaz sirke aynı zamanda kurumuş ve çıkması zor olan lekeler için de oldukça etkilidir.
  • PVC yüzey ve pimapenlerde zamanla ortaya çıkan sararma sorunu için en etkili doğal yöntemlerden bir tanesi, karbonat ve limon karışımıdır. Limon suyu, doğal bir asitli çözeltidir ve lekelerin çıkarılmasında son derece etkilidir. Temizlikte kullanılan sünger ya da bezin üzerine bir miktar kabartma tozu ve limon suyu eklenerek yüzeyler temizlendiğinde lekelerden kurtulmak oldukça kolaydır. Bu yöntem aynı zamanda lekelerin yeniden oluşma süresini de uzatmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.