Bilgi Yeriniz

Beyaz Pantolondan Leke Nasıl Çıkar?

06.05.2018
3.607
Beyaz Pantolondan Leke Nasıl Çıkar?

Beyaz pantolon, her renk kıyafetle uyumlu olması ve kullanım rahatlığı bakımından sıklıkla tercih edilen bir kıyafettir. Daha çok yaz mevsimlerinde kullanılan beyaz pantolon, çok kolay bir biçimde, en ufak bir dikkatsizlik nedeniyle lekelenebilir. Lekeyi çok fazla belli eden beyaz pantolon üzerindeki bu lekeler, çeşitli yöntemlerle temizlenebilmektedir.

Beyaz Pantolon Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

  • Beyaz pantolonda ortaya çıkan küçük lekelenmelerde pudra kullanımı, lekenin çıkarılmasını kolaylaştırılmaktadır. Özellikle de yağlı lekelerin çıkarılmasında pudra işe yarayan bir çözümdür. İlk olarak, lekeli bölge üzerine bir miktar pudra dökülür ve bir süre pudranın lekedeki yağı emmesi beklenir. Daha sonra pudranın üzerine bir kumaş serilir ve bu şekilde pantolon ütülenir. Ütüleme sonrasında pudralı bölge bir fırça yardımıyla fırçalanır.
  • Beyaz pantolonda oluşan lekelerin çıkarılması için amonyak da kullanılabilmektedir. Bir kabın içinde bir miktar amonyak ve bir miktar su karıştırılır, temiz bir bezle beyaz pantolon üzerindeki lekeli bölgeye bu karışım silerek uygulanır. Silme işlemini takiben, lekeli olan bölgeye bir kağıt konur ve daha sonra bu bölge ütülenir.
  • Sirke ve karbonat, birçok bölgede temizlik için kullanılmaktadır. Beyaz pantolon için de uygun doğal bir yöntemdir. Bir çay bardağı sirke bir litre su ile bir kabın içinde karıştırılır, pantolonun lekeli kısmı doğrudan bu karışımın içinde bekletilebilir. Aynı şekilde, bu karışım bir bez yardımıyla pantolon üzerindeki lekeye de uygulanabilir. Lekeye karışımın uygulanmasından sonra lekenin üzeri temiz ve nemli bir bez kullanılarak silinmelidir. Daha sonra lekeli bölgenin kurutulması gerekir. Kurutma sonrasında lekeden eser kalmayacaktır.

Hangi Leke Nasıl Çıkar?

  • Akrilik Boya: Bu lekenin çıkarılabilmesi için saf alkol kullanılmalıdır.
  • Ruj lekesi, aseton kullanılması ile tamamen temizlenebilmektedir. Aseton uygulanan bölge zaman kaybetmeden yıkanmalıdır. Aynı işlem gliserin ile de uygulanabilmektedir.
  • Beyaz pantolona bulaşan gres yağının temizlenebilmesi için 4 ölçü rubbing alkol ve bir ölçü tuz iyice karıştırılır, daha sonra karışım lekenin bulunduğu bölgeye uygulanır. Aynı şekilde; 1 yemek kaşığı gliserin ve bebek şampuanından bir miktar karıştırılarak lekeli bölgeye sürülür. Bir süre bekletildikten sonra lekeli bölge yıkanmalıdır. Gres yağının temizliği için el dezenfekte etmeyi sağlayan likit ürün bir fırça yardımıyla bölgeye uygulanabilir. Ardından mutlaka durulama işlemi yapılmalıdır. Su, yumuşatıcı ve boraks karışımı da beyaz pantolondaki leke karışımının ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bu karışım lekeli bölgede ortalama bir saat boyunca bekletilmeli ve daha sonra sıcak su ile lekeli bölge durulanmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.