Belde Batma

Belde Batma
3 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 2.106 kez okundu.

Belde batma sorunu, en az belde ağrı kadar sıkça ortaya çıkan bir sorundur. Farklı sebeplere dayanan belde batma, bazı durumlarda yalnızca duruş ya da oturma pozisyonu ile ilgili olabilirken, bazen sinir sistemi ile ilgili bir sorundan da kaynaklanabilmektedir. Sebeplerinin saptanabilmesi için mutlaka muayene ve tedavi olunması gerekmektedir.

Belde Batma Neden Olur?

  • Belde batmaya ek olarak bel ve çevre bölgelerde uyuşma, bacaklarda uyuşma gibi semptomlar da mevcut ise, genel olarak bu, sinir sıkışmasından kaynaklı bir sorundur. Kalça bölgesinde ağrı şeklinde de bu sorun ortaya çıkabilmektedir.
  • Kişinin maruz kaldığı travma etkenleri de bel bölgesinde ağrı ve batma sorununda tetikleyicidir. Sert bir şekilde bir yerden düşme, bel bölgesine darbe alma ya da trafik kazası geçirme gibi durumlar sonrasında belde batma ortaya çıkabilir.
  • Belde batma ya da ağrı hissine yol açan sebeplerden bir tanesi de kireçlenmedir. Kireçlenme, kemik yapılarının uçlarındaki kıkırdak yapıda bozulmaların meydana gelmesi ile ortaya çıkan bir sorundur ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak görülme sıklığında da artış görülmektedir. Genellikle eklem ağrıları ile baş gösterir.
  • Kişinin yoğun stres altında bulunması ya da sürekli olarak belli bazı sebeplerle kaygı duyması sonucunda vücut, kişi fark etmeden gerilir ve kasılır. Bu da kas ağrılarına, bel bölgesinde ağrılara ve batmalara neden olabilir.
  • Özellikle mesaisi sürekli masa başında oturarak süregelen kişilerde belde batma şikayeti bir hayli sık ortaya çıkmaktadır. Bilgisayar başında dik oturmamak, sürekli kambur biçimde ve aynı şekilde kalmak, hareketsizlik, belde batmanın temel nedenlerinden bazılarıdır. Bu durum sinirlerde sıkışmaya ve hasara yol açabilir. Bu da bel bölgesinde ve bacaklarda iğne batması ve karıncalanma hissinin oluşmasına neden olabilmektedir.
  • Omurilikte meydana gelen bir hasar sonucunda, bel fıtığı tedavisi görmüş kişilerde de bel batması ortaya çıkabilmektedir.

Belde Batma Tedavisi

Belde batma hissi, ciddi bir durumdur ve eklemlerle ilgili tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Bu nedenle mutlaka doktora gidilmelidir. Bel bölgesinin hassasiyet kazanması günlük yaşamı da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle belin sıcak tutulması, özellikle oturma ve ayakta durma sırasında dikkatli ve dik konumda bulunulması çok önemlidir. Bu yüzden özellikle masa başında çalışmak zorunda olan kişiler, dik durmayı alışkanlık haline getirmelidir.

Doktor tarafından gerekli tetkikler yapıldıktan sonra en uygun tedavi uygulanacaktır. Bu aşamada batma hissinin ne zaman ortaya çıktığı, ne süredir devam ettiği gibi bilgiler de doktora iletilmelidir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git