Bilgi Yeriniz

Bamya Nasıl Temizlenir?

Genel
30.06.2018
2.117
Bamya Nasıl Temizlenir?

Birçok kişi tarafından hiç sevilmeyen ve tüketilmeyen bamya, esasında en fazla yararı bulunan sebzelerden bir tanesidir. Mide sorunlarına iyi gelir, bağırsakların çalışmasının düzene binmesini sağlar ve midedeki ülser sorunu için de oldukça etkili bir sebzedir. Buna ek olarak iyi bir antioksidan olan bamya, aynı zamanda kemik yapılarında kısa sürede güçlenme de sağlamaktadır. Akciğerlerde iltihaplanma ve boğaz enfeksiyonları için de ilaç kadar değerlidir.

Bamya, besin değerleri oldukça yüksek olan sebzelerden bir tanesidir. Bu nedenle düzenli olarak tüketimi önerilir. Ancak birçok kişi bamya nasıl temizlenir bilmemekte, bu nedenle de bu değerli sebzeyi tüketmemektedir. Bamyanın temizlenme aşaması biraz zahmetli olarak değerlendirilebilir, esasında bu durum biraz da el alışkanlığı ile ilgili bir durumdur. Bamya temizliği aslında son derece pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Bunun için kullanılan bazı püf noktalar bulunmaktadır.

Bamya Temizliği Nasıl Yapılır?

Oldukça basit bir işlem olan bamya temizliği öncesinde bamyalar bir kabın içinde iyice yıkanmalı ve suları da süzdürülmelidir. Daha sonra aşağıda bahsi geçen adımlar uygulanarak doğru bir bamya temizliği sağlanabilir:

  • İlk olarak bamyaların suyu bir havlu kâğıt ile kurulanır ve bir bıçak alınarak tepe bölümü kesilmek üzere hazırlanır.
  • Bıçağın orta kısmı ile bamyanın tepe bölümündeki sertlik koni biçimini alacak şekilde yuvarlanarak alınır. Tek tek yapılması gereken bu işlem biraz zaman alsa da asla zor olarak değerlendirilmemelidir.
  • Bamyanın sap bölümü tıpkı bir külaha benzemelidir. Bu noktada yani sert kısım kesilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kesme işleminin çok derinden, bamyaların delikleri görünecek kadar fazla şekilde yapılmamasıdır.
  • Bamyanın tepe bölümü düz bir şekilde kesildiğinde, pişirme esnasında yemekte sünmeler ve salyalar oluşacaktır, bundan kaçınmak için bamyanın yalnızca sert şapka kısmı alınmalıdır. Salyalı yemek bamyanın sevilmemesinin temel nedenidir. Bu noktadan özellikle kaçınmak gerekmektedir.

Bamyanın Salyalanmasını Önleme Yöntemleri

Bamyada salyalanma sorununun en önemli nedeni, tepedeki başlığa benzeyen sert ve dikenli bölümün doğru şekilde kesilmemesidir. Bu durum sapın düz kesilmesi halinde, ele de bulaşan yapış yapış bir sıvı kendini belli edecektir.

Bamya doğru temizlenmesine rağmen, doğru şekilde pişirilmediğinde de salya bırakabilir. Bu durumun oluşmaması için de bir püf noktası bulunmaktadır ki, bu da limon suyu kullanmaktır. Bamyalar tencereye soğan ve yağın kavrulmasını takiben eklenmeli, daha sonra hiç karıştırılmadan pişirilmesine de gayret gösterilmelidir. Bamyaların tencereye eklenmesinden hemen sonra üzerine bamya miktarına göre yarım ya da bütün bir limonun suyu eklenmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.