Bilgi Yeriniz

Balıkla Birlikte Ayran İçilirse Zehirler mi?

12.05.2018
2.940
Balıkla Birlikte Ayran İçilirse Zehirler mi?

Nerdeyse yıllardır herkesin aklını kurcalayan bir sorudur, balık ile ayran içilir mi? Genel olarak herkesin merak ettiği bu durum, en sonunda yavaş yavaş içilmemesi gerektiği şeklinde yayılmaya başlamıştır. Fakat aslında bu durum sanıldığının aksine pek de doğru değildir. Balık ile ayran aynı anda tüketilebilir. Sadece dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Balığın vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Balıklar, diğer et ürünlerine göre daha hassas oldukları doğru. Fakat bu durumun, balığı tüketilmemek gerektiği anlamına gelmemektir. Balıklarda vücudumuz için oldukça mühim olan protein, vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Belirli aralıklarla bile olsa tüketilmesi gerekmektedir. Zehirlenme korkusu ile balık tüketmekten çekinmek, vücudun direncini etkileyeceği gibi hastalıklara karşı da kişiyi daha zayıf hale getirmektedir.

Balık ile Ayranı Birlikte Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balıkla ayranın birlikte tüketilmesi ile oluşan lezzeti merak ediyorsanız, aşağıda yazacağımız hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Dikkat edilmesi gereken en önemli husus, balığın her ne koşulda olursa olsun taze tüketilmesi gerekmektedir. Çabuk bozulabilen bir et çeşidi olduğu için balığı bekletmek, sonraki tüketim açısından çok da sağlıklı olmayacaktır. Aksi takdirde ciddi gıda zehirlenmeleri gözlemlenebilmektedir. Balığın tazeliğinin dışında eğer yanında ayran tüketilecek ise ayranın da taze olması gerekmektedir.
  • Dikkat edilmesi gereken ikinci durum ise, hassas bir bünyeye sahipseniz eğer, balık ile ayran tüketimi alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Eğer süte alerjiniz var ise kesinlikle tüketmemeniz gerekmektedir.

Bayat Balık Nasıl Anlaşılır?

Balığın bayat olduğunu ilk bakışta anlamak zordur. Bunu anlamak için biraz dikkat olmanız gerekmektedir.

  • Öncelikle alacağınız balığa dokunun. Taze balığın eti serttir. Eğer dokunduğunuzda yumuşaklık hissediyorsanız, o balık bayattır ya da bayatlıyordur.
  • Kokusuna bakın. Taze balığın kokusu çok incedir, bu kokuyu alamayabilirsiniz bile belki. Fakat balık bayatlamış ise bu zaten rahatsız edici bir koku olacaktır.
  • Eğer çok dikkatli biriyseniz ve çok sık balık tüketiyorsanız, balığın gözlerine bakabilirsiniz. Eğer gözleri canlı ve parlak ise balık tazedir.
  • Eğer aldığınız yerde içi su dolu bir kova var ise balığı o kovanın içinde test edebilirsiniz. Eğer balık batıyor ise tazedir, su yüzeyinde duruyorsa bayattır.
  • Balık alırken özellikle canlı olmasına dikkat edin. Örneğin satılan yerde kova içinde yüzüyor ise alın. Bu şekilde tüm bu testlere gerek kalmayacaktır. Gönlünüz rahat bir şekilde de tüketebilirsiniz. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus da, derin dondurucuya kaldırdığınız balığı sonrasında ayran ile tüketmemeye özen gösterin. Derin dondurucudan çıkardığınız balık ilk hali gibi taze olmadığından ayran ile tüketmeniz doğrultusunda risk almış olacaksınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.