Bilgi Yeriniz

Kuru İncirin Kurtlanmaması İçin Ne Yapılmalı?

09.06.2018
5.198
Kuru İncirin Kurtlanmaması İçin Ne Yapılmalı?

İnsan vücuduna son derece faydalı bir besin olan kuru incir, sıklıkla tüketilmesi gereken, sindirim sistemine oldukça olumlu etkileri olan besinler arasında yer almaktadır. Aynı şekilde diyet yapan kişiler de kuru inciri ara öğün olarak tüketebilirler.

Günümüzde marketlerde, aktarlarda birçok yerde satılan kuru incir, her mevsim tüketilebilir. Kuru incirin tüketimi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar çerçevesinde, kuru incirin bir an önce tüketilmesi gerektiği bilinmelidir, aksi halde kuru incirlerde kurtlanma sorunu ortaya çıkabilir.

Kuru İncirin Kurtlanmadan Saklanması

Kuru inciri saklama koşulları oldukça önemlidir. Bu yüzden de incir, nemden uzak ve sıcaktan korunarak saklanması gereken bir besindir. Eğer uzun süre sonra ya da uzun bir süre boyunca tüketilecek ise mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir. Bunun yanında incirlerin kurtlanmaması için ve nemlenmemesi için, tüm kuru incirlerin bir kaba doldurulması, ağız kısmına temiz bir bez kapatılarak hava almasının sağlanması gerekmektedir. Ayrıca arada sırada incir kabı sallanmalı ve incirlerin birbirine yapışması da önlenmelidir.

Kuru İncirde Kurtlanmanın Önlenmesi

  • Kuru incirin oda sıcaklığında saklanabilmesi elbette mümkündür. Aynı zamanda bu saklama esnasında kurtlanması da önlenebilir. Bez bir torbanın ya da cam bir kavanozun içinde birkaç ay oda sıcaklığında saklanabilmektedir.
  • Kuru incirlerin saklanabileceği yerlerden bir tanesi de buzdolabıdır. Burada hem kuru hem de serin kaldıkları için kuru incirlerde kurtlanma sorunu da oluşmayacaktır. Buzdolabında muhafaza edilen kuru incirler yıl boyu güvenle tüketilebilmektedir. Buzdolabında buzdolabı poşetinde, cam kavanozda ya da kese kâğıdı gibi geçirgen bir kabın içinde kuru incirler muhafaza edilebilir.

Kuru İncirin Yararları Nelerdir?

Sağlık açısından oldukça fazla yararı bulunan kuru incirin bu yararlarının bazıları aşağıda sıralanmıştır:

  • Kuru incirin düzenli tüketimi sonucunda grip, nezle gibi rahatsızlıklara yol açan enfeksiyonlar vücuda giremez ve dolayısıyla kişi gribal enfeksiyonlardan uzak kalabilir.
  • Sindirim sistemine oldukça büyük bir yararı bulunan kuru incir, su ile birlikte tüketildiğinde sistemin gün boyu sorun çıkarmadan çalışmasına yardımcı olacaktır.
  • Kansere neden olan ya da kanserli durumdaki hücrelerin temizlenmesi için de önemli bir etkiye sahip olan kuru incir, benzaldehit adı verilen zararlı kanser hücrelerinin vücuda girmesini engellemektedir.
  • Kuru incir, bağırsak sistemine de çok iyi gelen bir besindir. Çeşitli vitaminler barındırmasının yanında kuru incirin zengin bir kalsiyum deposu olduğu da bilinmektedir. Bu da bağırsakların düzgün çalışmasında etkilidir, kabızlık sorununun ortadan kaldırılmasında da aynı şekilde etkilidir.
  • Kuru incir tatlı ihtiyacının giderilmesi için de diyet yapan kişiler tarafından günde iki – üç tane olmak üzere tüketilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.