Bilgi Yeriniz

Balık Yedikten Sonra Antibiyotik İçilir mi?

28.11.2018
4.245
Balık Yedikten Sonra Antibiyotik İçilir mi?

Balık yedikten sonra antibiyotik içilir mi sorusu karşımıza sık çıkan sorulardan birisidir. Balık yedikten sonra ilaç kullanımı, süt ve süt ürünleri kullanımının yapılıp yapılmayacağı hakkında birçok soru mevcuttur. Balık yedikten sonra asla süt ve sütlü ürünler tüketilmemesi gerektiği tamamen yanlış olmasa bile eksik bir bilgidir. Hem balığın hem süt ve süt ürünlerinin taze olması halinde gıda zehirlenmesi vb. sonuçlar ortaya çıkmayacaktır.

Balık yedikten sonra ilaç kullanımı yapılıp yapılmayacağı da ayn şekilde merak edilenlerden birisidir. Balık yedikten sonra ağrı kesici ilaç kullanımının bir zararı olmasa bile antibiyotik kullanımı daha farklı sonuçlar içerebilir. Antibiyotik kullanımının herhangi bir yan etkiye neden olmaması için balık yemeden 1,5 saat sonrası ile balık yedikten yine 1,5 saat sonrasında tüketilmeye özen gösterilmesi gerekir. Bu konuda gerekirse doktorunuza danışabilir ve yardım talep edebilirsiniz.

Balık Yedikten Sonra İlaç İçmek Zararlı mı?

Günümüzde gıda zehirlenmeleri en çok balık tüketimi, mantar vb. çabuk bozulan ürünlerin tüketimi sonrasında karşımıza çıkan bir sorundur. Balık tüketiminden önce ve sonrasında kişinin dikkatli bir biçimde hareket etmesi ve gıda zehirlenmesi gibi sorunlara yol açmaması nedeniyle tükettiği her şeye titizlikle yaklaşması gereklidir. Balık tüketiminde balığın taze olması ile birlikte yanında tüketilecek besinlerin de taze olmasına çok dikkat edilmesi gerekir.

Balık yedikten sonra ilaç içiminde ise mutlaka doktorunuza danışmalı ve balık tüketiminin üzerinden belli bir zaman geçmesini beklemeniz gereklidir. Balığa alerjisi olan kişilerin ise balık tüketiminden mutlaka uzak durması tavsiye edilmektedir.

Balık Tüketiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Balık tüketimi yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken birçok farklı nokta bulunur. Zehirlenme ihtimali yüksek ve dikkatli tüketilmesi gereken bir yiyecek türü olarak görülen balığın taze olanının seçilmesi ile birlikte zehirlenme riski de ortadan kalkmaktadır. Balık tüketimi yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar arasında şunlar yer almaktadır:

  • Balığın mutlaka taze olması gereklidir. Taze bir balığı anlamak ise çok kolaydır. Balığın gözlerinin donuk olmaması, derisinin pul pul olmaması, derisinin çok yumuşak değil sert olması, balığın taze olduğu anlamına gelir. Balığın taze olduğunu anlamak için uygulanacak en etkili yöntem ise kokusudur. Balığın kötü kokması balığın bayat olduğunun en belirgin göstergelerinden birisidir.
  • Balık tüketirken dikkat edilecek diğer bir nokta ise ilaç kullanımıdır. Ağrı kesici, merhem gibi tedaviler balık tüketimine bir etki etmese de antibiyotik kullanımı çok daha ağır bir sonuç içerebilir. Antibiyotik kullanımı yaparken balık tüketilmek istenmesi durumunda ilaç alımı ile balığın tüketim saatleri arasında belirli bir mesafe olmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Balık tüketiminden 1,5 saat önce ya da sonrasında antibiyotik kullanımının hiçbir zararı olmadığı bilinmektedir.
  • Balık tüketimi sonrasında süt ürünleri tüketmek isteyen kişilerin de aynı şekilde kullanılacak tüm süt ürünlerinin taze olmasına dikkat etmesi gereklidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.