Bilgi Yeriniz

Ayva Reçeli Sulu Olursa Ne Yapılır?

24.11.2018
4.231
Ayva Reçeli Sulu Olursa Ne Yapılır?

Ayva reçeli sulu olursa ne yapılır sorusu kış aylarının gelmesi ile birlikte karşımıza daha sık çıkmaya başlayan sorulardan birisidir. Bunun sebebi ise ayvanın bir kış meyvesi olmasıdır.Ev yapımı reçeller en lezzetli atıştırmalık ürünlerden birisidir ve özellikle kahvaltıda tüketilir. Ayva reçeli ise tam bir kış meyvesi olan ayvanın ortaya çıkması ile birlikte kış aylarında tercih edilen reçel türlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Reçel yapmak genel olarak basit bir tarif olsa da yine de dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar olduğu unutulmamalıdır. Reçel yapacak kişilerin reçelin fazla sulu ya da şekerli olmamasına dikkat etmesi doğru lezzeti yakalamak açısından oldukça önemlidir.

Ayva Reçeli Fazla Sulu Olursa Ne Yapılmalı?

Ayva reçeli mayhoş tadı ile en sevilen reçel türlerinden birisidir. Kış aylarında kahvaltı sofralarınızı tatlandıracak bir lezzet olan ayva reçelini pratik bir tarif ile kısa sürede yapabilir ve dilediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Ayva reçeli basit bir tarif olsa da ufak püf noktalarına dikkat edilmemesi halinde fazla sulu olabilir. Bunu engellemek için ise yapılması gereken yöntemler arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Güneşte Bekletmek

Ayva reçelini yaptınız ama tam istediğiniz kıvamda olmadıysa bunun için endişelenmenize gerek yok. Ayva reçelinin fazla sulu olması durumunda reçeli güneşte bekleterek daha lezzetli bir kıvama gelmesini sağlayabilirsiniz. Güneşte bekletme yöntemini uygulamak için öncelikle hazırladığınız ayva reçelinin tamamını büyük bir tepsiye boşaltın, sonrasında üzerini ince bir bez ya da tül ile örterek güneş gören bir yerde bekletin. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken nokta reçelin güneş altında uzun süre bırakılmamasına dikkat edilmesidir.

Ayva reçelini güneş altında bir gün bekleterek herhangi bir bozulma olmadan istenen kıvama gelmesini sağlayabilirsiniz. Yeterince kıvam almayan reçelin sonrasında en fazla 1 gün daha güneş altında tutulması uygun olacaktır.

2-)Mikrodalga Kullanımı

Ayva reçelinin fazla sulu olması durumunda yapılacak işlemlerden bir diğeri ise mikrodalga kullanımıdır. Fazla sulu olan reçeli kap içinde mikrodalga fırının içine koyun ve sonrasında çok sulu bir kıvamdaysa 4, az sulu kıvamda ise 2 dakika olacak bir şekilde ısıtın. Bu işlem ile birlikte ayva reçeliniz tam istediğiniz koyu kıvama gelecektir.

Fazla Sulu Reçel İçin Yapılabilecek Diğer Yöntemler Nelerdir?

Fazla sulu olan reçel için kullanılacak yöntemlerden birisi de elma dilimi yöntemidir. Yöntemi uygulamak için bir adet elma dilimini reçelin içine koyun ve reçeli tekrardan kıvamı yerine gelene kadar pişirin. Reçelin tadında herhangi bir değişim olmayacak ve reçel istenilen kıvama kısa süre içinde gelecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.