Bilgi Yeriniz

Ayran Sıcakta Bozulur mu?

06.07.2018
4.622
Ayran Sıcakta Bozulur mu?

Süt ve süt ürünleri önemli protein kaynaklarının yapı taşlarıdır. Özellikle sütün insan sağlığındaki önemi büyüktür. Kalsiyum deposu olan süt, kemik ve kemik yapısının gelişmesini sağlar. Bedeni dinç tutar ve zihni geliştirir. Küçük çocukların hepsi sevmese de içerisine katılan bal, kakao ile sütü zamanla herkes çok sever.

Süt ile çok küçük yaşta, anne sütü ile tanışırız. Anne sütünden sonra da inek sütünü tüketerek devam ederiz. Süt ve süt ürünlerinin hayatımızdaki rolü gerçekten çok fazladır. Peynir ve yoğurt da tüketilmesi gereken süt ürünlerinin başında gelir. Sade olarak içilmese bile yapılan tatlıların çoğunda süt bulunur. Ayrıca peynirsiz bir kahvaltı olmaz. Yanında yoğurt olmadan da bazı yemekler düşünülemez. Yoğurt sevmeyenler için ayran olarak tüketilmesi de güzel bir alternatiftir.

Yoğurt, sütün mayalanması akabinde elde edilen doğal bir üründür. Bu şekilde elde edilen bir süt ürünü grubu besini de kısa sürede bozulabilir. Özellikle ayranı ev yapımı bir yoğurttan yapacaksanız, ekstra dikkat etmelisiniz. Yapımdan sonra tez zamanda tüketmeye çalışmalısınız ki bozulmasın. Ev yapımı yoğurt, diğer yoğurtlara göre daha çabuk bozulur. Buna bağlı olarak ayranın da süresi kısalır.

Ayranı Muhafaza Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oda sıcaklığından daha yüksek bir sıcaklık, ayranın bozulmasına neden olur. Ayran yoğurda su ilave edilerek yapılır. Yoğurdun içerisinde de mayalar bulunur. Sıcaklık, bu mayaları doğrudan etkiler ve bozulmasına sebep olur. Bu nedenle dışarıda bekletilen bir ayran, yaz aylarında kolaylıkla bozulur. Serin bir kilerde ya da dolapta bekletmelisiniz.

Eğer ayranı dışarıda çok beklettiyseniz, içerisindeki mayalar ayranın tadında değişimler yaratır. Bu değişimlerden biri ekşimesidir. Ayranın kötü kokması ve ekşimesi bozulduğunu gösterir.

Kapağını açmadığınız sürece, ayranı on güne kadar tazeliğini koruyarak buzdolabında bekletebilirsiniz. Hatta eğer cam şişelerde muhafaza ederseniz daha çok tazeliğini koruyabilmeniz mümkündür. Buzdolabı dışında, serin güneş almayan bir bölgede de bekletebilirsiniz.

Ev Yapımı Ayran Nasıl Yapılır?

  • 1.Adım: Yoğurt pürüzsüz olana kadar çırpılır. Mikser ile de çırpabilirsiniz fakat tel çırpıcı da işinizi görecektir.
  • 2. Adım: Yoğurdunuzu çırptıktan sonra, içerisine yavaş yavaş su ilave edip bu sırada da çırpmaya devam etmelisiniz. İşte bu kadar, ayran yapımı bu kadar kolaydır. Ayranın kıvamına kendiniz karar verebilirsiniz. İçerisine tuz da ilave edebilirsiniz.
    Yoğurt sütün mayalanması sonucu oluşan bir süt ürünü grubu besini olduğudan dolayı kısa sürede bozulan bir yiyecektir. Ayran da yoğurttan elde edildiği için ayranında saklama süresi pek uzun değildir. Bu nedenle ayranın saklama koşullarına dikkat etmek gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.