Aynadaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Aynadaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?
24 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.875 kez okundu.

Kulağa imkansız gibi gelen fakat gerçek hayatta sıkça karşılaşılan lekelerden birisi aynadaki pas lekeleridir. Aynalar, günlük hayatta hemen hemen her yerde karşımıza çıkarlar. Evlerimizde banyo aynası, boy aynası, makyaj aynası gibi sürekli kullanımda olan en az 2-3 ayna bulunur. Dış görünüşümüzü kendimizce onaylamak için günde birkaç kez aynalara muhakkak bakarız. Aynalar, bu sürekli kullanımda olabilmelerinin yanı sıra iç mekana ferah, dekoratif, şık bir görünüm de katabilirler.

Bu kadar sık kullanımda oldukları için ve cam gibi bir malzemeden yapıldıkları için tozu, kiri toplamaları ve direkt olarak belli etmeleri kaçınılmaz. Toz, kir bir bez yardımıyla veya cam sil gibi malzemelerle yok edilebilir şeylerken, pas gibi lekeleri kolay kolay çıkaramayabiliriz. Pas lekesi, genellikle çerçeveli aynada görülür. Fakat bazı kalitesiz boy ve banyo aynalarında da zaman geçtikçe rastlanması mümkündür. Nahoş, pis bir görüntü sergiler ve insanı rahatsız ederler.

Aynalardaki Lekeleri Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Aynalarda oluşabilen kir, toz, pas, yapışkan izleri, sarı lekeler gibi lekeler aynanızın kirli görünmesine ve eskisi kadar temiz göstermemesine sebebiyet verebilir. Bunları en çok da sararmayı önlemek için aynalarınızı 2-3 günde bir silmek, işinizi oldukça kolaylaştıracaktır ve aynanızın temiz halde kullanım ömrünü uzatacaktır.

Aynadaki Ruj Lekelerini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Kadınların aynaları en çok kullanma sebeplerinden birisi makyaj yapmalarıdır. Özellikle ruj sürerken aynaya ruj bulaştırabilecek mesafeye gelebilirler ve ruj lekesi yapabilirler. Ruj lekesi o an silinmeye çalışılsa da, içeriğindeki yağ gibi içerikler sebebiyle silerken daha çok yayılabilir.

Bunun yerine, 1 kase dolusu kadar sıcak su içine 2 yemek kaşığı sirke dökerek ekleyeceğiniz karışım ile aynalarınızdaki ruj lekesini kolayca çıkarabilirsiniz. Sirke, aynanızı parlatmaya da yardımcı olacaktır. Eğer elinizde mevcut değilse, herhangi bir cam temizleyici de işinizi görecektir.

Aynadaki Pas Lekesini Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

  • Limon ve Sirke: Eşit miktarda ekleyeceğiniz limon ve sirkeyi bir kapta karıştırın. Daha sonra bulaşık süngeri ya da mikrofiber bir bez yardımıyla, aynanızdaki pas lekelerine bu karışımla müdahale edin. Bu karışım sadece pas lekelerinde değil, bant izi, yapıştırıcı izi gibi lekelerde de oldukça etkili olacaktır. Eğer elinizde sirke mevcut değilse, sadece limon suyu da işinizi görebilir. Beyazlatıcı özelliği bulunan karbonat da limonla karıştırılabilir ve aynadaki pas lekesi için kullanılabilir.
  • Pas Sökücü: Piyasada bulunan birçok farklı markadaki kimyasal pas sökücülerden birini kullanabilirsiniz. Pas sökücü lekeli bölgeye konsantre bir şekilde uygulanmalıdır.
  • Su: Aynada pas lekelerinin oluşmasının veya var olan pas lekelerinin artmasının en büyük sebeplerinden biri de aynanın su ile temas etmesidir. Eğer aynanıza su bulaştıysa, kurulama işlemi yapmanız gerekir. Su, cam yüzey üzerinde kalıp beklediğinde, paslanma yaratabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git